Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты
Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты

Переоценка, дооценка основных средств, проведенная в бухучете, не отражается в налоговом учете в 2015, и не изменяет стоимость основных средств в налоговом учете?

У многих предприятий возникает вопрос: если предприятие в бухучете провело переоценку основных средств, то отразится ли такая переоценка в налоговом учете основных средств?

В данном письме налоговики делают вывод: налоговой амортизации подлежит стоимость ОС и НМА без учета их переоценки, проведенной согласно правилам бухгалтерского учета.

Причем недавно в другом письме от 04.12.2015г. № 26508/10/28-10-06-11 на запрос одного из плательщиков был предоставлен абсолютно противоположный вывод относительно определения стоимости ОС для расчета налоговой амортизации: дооценка ОС может включаться в стоимость объектов и амортизировать для целей налогового учета.

 

Обратимся к Налоговому кодексу: согласно п.138.3.1 НКУ расчет амортизации ОС и НМА осуществляется соответственно  П(С)БУ, а методика начисления налоговой амортизации полностью опирается на правила бухгалтерского учета.

По правилам бухучета, если проводится переоценка согласно П(С)БУ 7 «Основные средства», ее результаты сказываются на первоначальной стоимости объекта и на сумме износа, который в результате приводит к изменению остаточной стоимости.  Соответственно, выполнив в бухучете переоценку, аналогичную процедуру, как следует из п.138.3.1 НКУ, нужно провести в налоговом учете.

Кроме того, НКУ не запрещает в налоговых целях изменять после 01.01.2015 и старую налоговую балансовую стоимость «переходных» ОС в порядке, предусмотренному бухгалтерскими правилами, если дооценку провели уже после этой даты.

Свою выводы в рассматриваемом письме от 28.01.2016г. № 2784/7/99-99-19-02-02-17 налоговики основывают на том, что остаточная стоимость для налогового учета своя, и не зависит от бухгалтерских переоценок (с мотивировкой — налоговое определение остаточной стоимости прямо не упоминает о переоцененной стоимости (п.14.1.9 ПКУ).

По нашему мнению, выводы налоговиков не соответствуют нормам НКУ, но удастся ли выиграть спор, например, в суде – это вопрос, поскольку судебной практики по данному вопросу еще нет.

 

Аудитор Сергей Гонтаровский

 

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

 

ЛИСТ

 

від 28.01.2016 р. № 2784/7/99-99-19-02-02-17

 

Про вартість необоротних активів для цілей нарахування амортизації відповідно до п. 138.3 ст. 138 Податкового кодексу України

 

 

Державна фіскальна служба України у зв’язку з надходженням численних запитів платників податків про визначення сум коригувань на різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє таке.

 

Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу у редакції, чинній з 1 січня 2015 року, об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III «Податок на прибуток підприємств» Кодексу.

 

Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, формуються відповідно до вимог ст. 138 Кодексу.

 

Відповідно до п. 138.1 ст. 138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів, включених до витрат звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності та згідно п. 138.2 ст. 138 Кодексу зменшується на суму дооцінки та вигід від відновлення корисності основних засобів або нематеріальних активів в межах попередньо віднесених до витрат уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

 

Для цілей розділу III Кодексу залишковою вартістю основних засобів, інших необоротних та нематеріальних активів вважається сума залишкової вартості таких засобів та активів, яка визначається як різниця між первісною вартістю і сумою розрахованої амортизації відповідно до положень розділу III Кодексу (пп. 14.1.9 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

 

Отже, для розрахунку амортизації відповідно до положень п. 138.3 ст. 138 Кодексу визнається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.

 

Крім того, з урахуванням вимог п. 11 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу при розрахунку амортизації основних засобів та нематеріальних активів відповідно до п. 138.3 ст. 138 Кодексу балансова вартість основних засобів та нематеріальних активів станом на 1 січня 2015 року має дорівнювати балансовій вартості таких активів, що визначена станом на 31 грудня 2014 року відповідно до статей 144 — 146 та 148 розділу III Кодексу у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року.

 

Податкові консультації щодо вартості основних засобів для визначення різниць, відповідно до п. 138.3 ст. 138 Кодексу застосовувати у частині, що не суперечить цьому роз’ясненню.

 

Начальникам Головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Міжрегіонального головного управління ДФС — Центрального офісу з обслуговування великих платників довести зазначений лист до відома платників податку і підпорядкованих органів ДФС з метою використання його в роботі та забезпечити його врахування при проведенні контрольно-перевірочної роботи та апеляційних процедур.

 

 

Голова Р. М. Насіров

Аудиторская фирма «Триада»
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua
"Все права на материалы, размещенные на auditor.od.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. Разрешается републикация информации размещенной на сайте при соблюдении следующих условий: 1) при публикации на бумажных носителях обязательна ссылка и при этом указывается текст "Аудиторская фирма "Триада", www.auditor.od.ua" - как источник информации; 2) для Интернет-ресурсов – прямая гиперссылка на текст материала, не закрытая от индексации поисковыми системами с текстом "Аудиторская фирма "Триада". Гиперссылка должна быть размещена рядом с наименованием материала или сразу после него".