Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты
Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты

На реактивную энергнию распространяется кассовый метод НДС, как и на электроэнергию — так ли это и можно ли не согласиться с налоговиками?

24.10.2016г.


На плату за перетоки реактивной энергии распространяется кассовый метод НДС, как и на электроэнергию. Такой вывод сделан налоговиками в данном письме.

Хотя по нашему мнению, вывод сомнительный, поскольку есть официальные ответы Национальной комиссии регулирования электроэнергетики Украины (письмо от 03.08.2004 г. N 05-39-11/3577), сделанные на основании «Правил пользование электрической энергией» от 31 июля 1996 г. N 28 и «Методики расчета платы за перетоки реактивной электроэнергии между электропередающей организацией и ее потребителями» от 17 января 2002 г. N 19, в которых однозначно указано, что плата за реактивную энергию это — плата за предоставление услуг.

Если вспомнить, что указано в п.44 подраздела 2 раздела XX «Переходные положения» НКУ, то мы видим, что кассовый метод применяют плательщики, которые осуществляют поставку, передачу, распределение электрической и/или тепловой энергии. Здесь речь вообще не идет о перетоках реактивной энергии.

В связи с этим, если для предприятия размер платы за реактивную энергию имеет существенное значение, то лучше получить индивидуальную налоговую консультацию, поскольку данное письмо является налоговой консультацией для другого плательщика и может применяться только ним.

На наш взгляд, этот вывод налоговиков не затронет арендодателей, которые перевыставляют на арендаторов суммы компенсации платы за перетоки реактивной энергии. В этом случае НДС начисляется в обычном порядке. Нужно только правильно указывать в акте предоставленных услуг и налоговой накладной, не «электроэнергия», а «компенсации платы за перетоки реактивной энергии».

 

Напомним основные особенности применения кассового метода.

  1. При одновременном проведении операций по поставке электроэнергии, теплоэнергии, угля, и других товаров/услуг, кассовый метод не применяется к таким другим операциям.
  2. Если электроэнергия, теплоэнергия, уголь фактически были поставлены до 1 января 2016 года, а оплата поступает после указанной даты, то налоговые обязательства на дату поступления средств в счет оплаты поставленных до 1 января 2016 года повторно не начисляются, поскольку налоговые обязательства за такими операциями должны были быть определены на дату фактической поставки по правилу «первого события».
  3. Налоговый кредит по кассовому методу определяется как по операциям по приобретению непосредственно электроэнергии, теплоэнергии, угля, так и товаров/услуг, которые используются для осуществления операций по их поставке.
  4. В случае приобретения товаров/услуг, которые одновременно предназначены как для обеспечения выполнения операций по поставке электроэнергии, теплоэнергии, угля, так и для осуществления других операций, кассовый метод применяется исключительно в части, пропорциональной объему поставки таких товаров/услуг.
  5. Предприятия, которые приобретут электроэнергию, теплоэнергию, уголь для использования в своей деятельности как хозяйственной, так и нехозяйственной и не осуществляют их дальнейшую поставку, формируют свой налоговый кредит в общеустановленном порядке по правилу «первого события».

 

Аудитор Сергей Гонтаровский


 

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 22.07.2016 р. N 15902/6/99-99-15-03-02-15

Про розгляд листа

Державна фіскальна служба України розглянула лист платника щодо порядку визначення платником податку, який здійснює постачання електричної енергії, податкових зобов’язань за операціями з отримання плати за перетікання реактивної енергії та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.

Згідно з пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 1 липня 2017 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.

Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та у пункті 198.2 статті 198 цього Кодексу (дата виникнення податкових зобов’язань та дата віднесення сум ПДВ до податкового кредиту), припадає на звітні (податкові) періоди до 1 липня 2017 року.

Підпунктом 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що касовий метод для цілей оподаткування ПДВ — метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов’язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Відповідно до розділу I «Загальні положення» Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики в Україні від 31 липня 1996 року N 28 (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 02.08.96 за N 417/1442),

електрична енергія (активна) — енергоносій, який виступає на ринку як товар, що відрізняється від інших товарів особливими споживчими якостями та фізико-технічними характеристиками (одночасність виробництва та споживання, неможливість складування, повернення, переадресування), які визначають необхідність регулювання та регламентації використання цього товару;

електрична енергія (реактивна) — технологічно шкідлива циркуляція електричної енергії між джерелами електропостачання та приймачами змінного електричного струму, викликана електромагнітною незбалансованістю електроустановок;

перетікання реактивної електричної енергії — складова фізичних процесів передачі, розподілу та споживання активної електричної енергії, яка спричиняє додаткові технологічні втрати активної електричної енергії та впливає на показники якості активної електричної енергії;

плата за перетікання реактивної електроенергії — плата за послуги, які електропередавальна організація або власник технологічних електричних мереж змушені надавати споживачу, якщо він експлуатує електромагнітно незбалансовані електроустановки.

Таким чином, платник податку, який здійснює операції з постачання електричної енергії, визначає податкові зобов’язання з ПДВ за такими операціями за касовим методом з урахуванням отриманої плати за перетікання реактивної енергії як складової фізичних процесів передачі, розподілу та споживання активної електричної енергії.

 

В. о. заступника Голови М. В. Продан

 

 

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 03.08.2004 р. N 05-39-11/3577

Щодо розрахунків за електроенергію

 

Національна комісія регулювання електроенергетики України розглянула ваш лист від 26.07.2004 N 60/619 та в межах своєї компетенції повідомляє.

Відповідно до пункту 7.23 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96 N 28 (у редакції постанови НКРЕ від 22.08.2002 N 928) (далі — ПКЕЕ), умови та порядок надання послуг з компенсації перетікання реактивної електричної енергії та розрахунку розміру плати за компенсацію перетікання реактивної електричної енергії як адресного економічного стимулу визначаються електропередавальною організацією згідно з розрахунками, що здійснюються виходячи з параметрів, схеми та характерного режиму роботи електричних мереж, технічних даних електроустановок споживача відповідно до методичних рекомендацій, які затверджуються Мінпаливенерго України у відповідності до наданих законодавством України повноважень зазначеному органу виконавчої влади, та зазначаються у договорі.

Кошти, отримані за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електричної енергії, використовуються одержувачем цих коштів на встановлення та підтримання в належному технічному стані засобів компенсації реактивних потужностей.

Як зазначено абзацом 5 пункту 1.2 ПКЕЕ, адресний економічний стимул — обчислена за спеціальною методикою для конкретної межі балансової належності електричних мереж плата за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електричної енергії, яка сплачується споживачем та призначена для стимулювання ініціативи споживача до впровадження технологічних заходів, спрямованих на енергозбереження та підвищення показників якості електричної енергії в місцевій (локальній) та магістральній (міждержавній) електромережах.

Тобто, плата за реактивну енергію це — плата за надання послуг.

 

Член Комісії Ю. Андрійчук

 

Аудиторская фирма «Триада»
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua
"Все права на материалы, размещенные на auditor.od.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. Разрешается републикация информации размещенной на сайте при соблюдении следующих условий: 1) при публикации на бумажных носителях обязательна ссылка и при этом указывается текст "Аудиторская фирма "Триада", www.auditor.od.ua" - как источник информации; 2) для Интернет-ресурсов – прямая гиперссылка на текст материала, не закрытая от индексации поисковыми системами с текстом "Аудиторская фирма "Триада". Гиперссылка должна быть размещена рядом с наименованием материала или сразу после него".