Госинспекция по вопросам труда собралась налагать штраф за допуск работника к работе без уведомления в размере 36540 грн. — как с этим бороться
После утверждения формы уведомления о заключении с работником трудового договора, мы высказывали опасения, что за несвоевременное уведомление налогового органа к предприятию могут быть применены огромные штрафы в размере 36540 грн. за каждый случай.
К сожалению, эти опасения начинают сбываться. Первой «ласточкой» о применении таких штрафов является данное письмо.
Такой вывод в письме строится на ошибочном утверждении, что уведомление «є частиною укладання трудового договору».
На основании этого Инспекция по труду приходит к заключению, что ответственность за фактический допуск работника без предварительного уведомления следующая:
— для юридических и физических лиц — предпринимателей, ст. 265 КЗОТ (штраф в тридцатикратном размере минимальной зарплаты, установленной законом на момент выявления нарушение, за каждого работника, относительно которого совершены нарушения, — на сегодня 36540 гривен);
— для должностных лиц предприятий, физических лиц — предпринимателей, ч. 3 и 4 ст. 41 КУАП (штраф от 500 до 1000 не облагаемых минимумов доходов граждан (от 8500 до 17000 гривен), за повторное нарушение — от 1000 до 2000 (от 17000 до 34000 гривен)).
По нашему мнению и мнению многих аналитиков (см.Бухгалтер 911 № 26 за июнь 2015г) – штрафная санкция должна применяться в размере 1 минимальнй заработной платы (1218 грн) (абз.5 ч.2 ст. 265 КЗОТ).
Такие наши выводы основаны на следующем.
Ст. 24 КЗОТ указаны два условия, которые необходимо выполнить в случае допуска работника к работе:
1) Заключить с ним трудовой договор
2) Предоставить уведомление в налоговую.
Финансовый штраф в размере 36540 грн. за каждого работника накладывается при невыполнении первого условия допуска работника на работу (за не заключенный трудовой договор), а для второго условия (предоставление уведомления) применение этого штрафа не предусмотрено.
Нарушение второго условия является другим нарушением трудового законодательства, которое установлено в размере 1 минимальная зарплата (1218 грн.), поэтому штраф в размере 1218 грн. накладывается за несвоевременное представлении уведомления. Причем этот штраф взимается с предприятия не за каждое нарушение, а в целом за все нарушения трудового законодательства, обнаруженные при проверке предприятия.
Следуем также отметить, что только Инспекция по труду (а не налоговики) наделены полномочиями накладывать штрафы по ст. 265 КЗОТ.
Аудитор Сергей Гонтаровский
ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
ЛИСТ
від 03.08.2015 р. N 1364/24/21/01/2298-15
Щодо подання Повідомлення про прийняття працівника на роботу
<…>
Державна служба України з питань праці розглянула лист <…> і повідомляє.
Відповідно до частини третьої статті 24 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП України) працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 р. N 413 (далі — Порядок).
Повідомлення Державної фіскальної служби про прийняття працівника на роботу є частиною укладання трудового договору, яке складається із виданого наказу та повідомлення Державної фіскальної служби та її територіальних органів.
Відповідальність за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) передбачена для юридичних та фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, статтею 265 КЗпП України (штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, — на сьогодні 36540 гривень), для посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, — частинами третьою та четвертою статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (штраф від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 до 17000 гривень), за повторне порушення — від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17000 до 34000 гривень)).
Відповідно до Порядку Повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із таких способів:
засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису;
на паперових носіях разом з копією в електронній формі;
на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п’ятьма особами.
При цьому у Порядку не зазначено, яким саме шляхом паперові носії мають бути доставлені до місця знаходження Державної фіскальної служби, що, на нашу думку, не виключає можливості надсилання інформації поштовим відправленням із повідомленням про одержання. У такому випадку датою повідомлення буде дата надсилання листа відповідно до поштової квитанції.
Разом з тим, повідомляємо, що листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, мають лише інформаційний характер та не встановлюють правових норм.
Голова комісії з реорганізації | С. Дехтяренко |
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua