Изменения в план счетов — в бухучете средства на электронном НДС-счете учитываем на новом счете 315, а для учета валюты на распределительном счете применяем счет 316
Основные новшества введенные приказом Минфина от 18.06. 2015г. № 573.
- Введен субсчет бухгалтерского учета для учета денежных средств в системе электронного администрирования НДС, а именно:
- 315 «Специальные счета в национальной валюте»
Обращаем внимание, что данный счет предназначен только для учета денежных средств, а не контроля регистрационной суммы по НДС.
По нашему мнению, предприятия операции на электронном НДС счете должны отражать следующим образом:
Дт 315 Кт 311 – перечислены денежные средства с текущего счета на электронный
НДС – счет.
Дт 641/НДС Кт 315 – списаны денежные средства с электронного НДС – счета в
оплату налоговых обязательств по НДС.
- Введен субсчет бухгалтерского учета для учета валютных средств на распределительном валютном счете, а именно:
- 316 «Специальные счета в иностранной валюте»
Напоминаем, что ранее неоднократно возникали вопросы, по какому курсу иностранной валюты формируются доходы и налоговые обязательства по НДС при осуществлении экспорта товара (работ/услуг) и импорта услуг, если валютные средства поступают на распределительный счет. Налоговики в данном случае настаивали, что распределительный счет это не счет предприятия, соответственно доходы и налоговые обязательства по НДС следует определять по курсу иностранной валюты на дату зачисления средств от нерезидента на текущий счет предприятия.
По нашему мнению, в связи с введением нового субсчета 316, на котором будут учитываться валютные средства на распределительном счете, у предприятия есть все основания для определения доходов и налоговых обязательств по НДС применять курс на дату поступления средств на данный счет.
- Кроме того, обращаем внимание на следующие изменения:
- Из П(С)БУ 7 «Основные средства» исключили норму, которая предусматривала право увеличить первоначальную (переоцененную) стоимость основных средств на сумму расходов, которые связаны с улучшением или ремонтом объекта в порядке, который был установлен Налоговым законодательством.
В связи с этим, рекомендуем предприятиям, у которых в приказе об Учетной политике было оговорено, что «первісна (переоцінена) вартість основних виробничих засобів збільшується на суму витрат, пов’язаних з поліпшенням та ремонтом об’єкта, визначених у порядку, встановленим податковим законодавством» исключить данную норму из приказа.
- Согласно изменениям в П(С)БУ 25 «Финансовый отчет субъекта малого предпринимательства», сдавать упрощенную финотчетность (по форме № 1-мс, 2-мс) должны будут субъекты малого предпринимательства юрлица, которые ведут упрощенный бухучет доходов и расходов в соответствии с налоговым законодательством. Это касается, например, таких юрлиц, как плательщики единого налога 3 группы.
Приказ № 573 вступает в силу со дня его официального опубликования.
Аудитор Сергей Гонтаровский
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
18.06.2015 р. | м. Київ | N 573 |
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 липня 2015 р. за N 789/27234
Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку
Відповідно до статті 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»
НАКАЗУЮ:
- Затвердити Зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку, що додаються.
- Департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку (Чмерук М. О.) в установленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього наказу.
- Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
- Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Макеєву О. Л.
Міністр | Н. Яресько |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства фінансів України 18 червня 2015 року N 573 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 липня 2015 р. за N 789/27234 |
ЗМІНИ до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку
- В Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 року N 291, зареєстрованій у Міністерстві юстиції України 21 грудня 1999 року за N 893/4186 (із змінами):
1) у тексті до рахунку 31 «Рахунки в банках»:
доповнити після абзацу шостого новими абзацами сьомим та восьмим такого змісту:
«315 «Спеціальні рахунки в національній валюті»;
316 «Спеціальні рахунки в іноземній валюті».
У зв’язку з цим абзаци сьомий та восьмий вважати відповідно абзацами дев’ятим та десятим;
доповнити новими абзацами одинадцятим та дванадцятим такого змісту:
«Субрахунок 315 «Спеціальні рахунки в національній валюті» призначений для обліку коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритому платнику податку в Казначействі, а також на інших спеціальних рахунках, відкритих у банку та/або органі Казначейства відповідно до законодавства, тощо.
Субрахунок 316 «Спеціальні рахунки в іноземній валюті» призначений для обліку коштів в іноземній валюті, що підлягають розподілу або додатковому попередньому контролю, у тому числі сум коштів в іноземній валюті, що підлягають обов’язковому продажу відповідно до законодавства.»;
2) кореспонденцію рахунків доповнити такою кореспонденцією рахунків:
до рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів»:
за дебетом рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів» з кредитом рахунку 91 «Загальновиробничі витрати»;
до рахунку 91 «Загальновиробничі витрати»:
за кредитом рахунку 91 «Загальновиробничі витрати» з дебетом рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів».
- У розділі І Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2000 року N 39, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2000 року за N 161/4382 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 24 січня 2011 року N 25) (із змінами):
1) пункт 2 викласти в такій редакції:
«2. Норми цього Положення (стандарту) застосовуються (крім підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності):
1) для складання Фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва:
суб’єктами малого підприємництва — юридичними особами, які визнані такими відповідно до законодавства (крім тих, які складають Спрощений фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва);
представництвами іноземних суб’єктів господарської діяльності.
2) для складання Спрощеного фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва:
суб’єктами малого підприємництва — юридичними особами, які ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат відповідно до податкового законодавства;
суб’єктами малого підприємництва — юридичними особами, що відповідають критеріям мікропідприємництва.»;
2) у пункті 8:
слова та цифри «що відповідають критеріям, визначеним пунктом 154.6 статті 154 розділу III Податкового кодексу України, та які мають право на застосування спрощеного бухгалтерського обліку доходів і витрат» замінити словами та цифрами «зазначені у підпункті 2 пункту 2 цього розділу,»;
абзац п’ятий виключити;
3) у пункті 10 слова та цифри «Суб’єкти господарювання, які відповідають критеріям, визначеним підпунктами 4 і 6» замінити словами та цифрою «Юридичні особи — суб’єкти господарювання, які відповідають критеріям, визначеним підпунктом 3».
- Третє речення пункту 14 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27 квітня 2000 року N 92, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 травня 2000 року за N 288/4509 (із змінами), виключити.
Директор Департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку | М. О. Чмерук |
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua