Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты
Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты

Как правильно отражать отрицательное значение, бюджетное возмещение в разделах декларации НДС с февраля 2015

Новая декларация по НДС, которую необходимо заполнять начиная с февраля 2015 года оказалась настолько сложной и запутанной, что без дополнительного изложения налоговиками в данной письме особенностей заполнения декларации, бухгалтерам не обойтись. В тоже время, следует отмитить, что данные требования по заполнения декларации должны быть указаны в инструкции по заполнению декларации, а не в обычном письме.

Самые большие проблемы возникают по заполнению декларации у предприятий, которые имеют на 01.02.2015 года остатки сумм отрицательных значений, непогашенное бюджетное возмещение. Немаловажно, что налоговики в письме обещают непогашенные остатки учитывать в приложении 2 к декларации до их полного погашенияДалее посмотрим, какими требованиями обставлено это обещание и рассмотрим отдельные ньюансы по заполнению декларации.

1. ОБЯЗАТЕЛЬСТВО ЗА ФЕВРАЛЬ МОЖНО ПОГАСИТЬ ОТРИЦАТЕЛЬНЫМ ЗНАЧЕНИЕМ, ЗАДЕКЛАРИРОВАННЫМ В ДЕКЛАРАЦИИ ЗА ЯНВАРЬ.

В приложение 2 декларации попадут не все отрицательные значения до 01.02.2015г. Если по декларации за февраль будет положительная разница налогового обязательства и налогового кредита (строка 18), то соответствующая часть отрицательного значения до 01.02.2015г. (из строк 20.2 и 24 декларации за январь) будет направлена сразу на погашение положительной разницы за февраль. Другими словами, в строку 20.1 за февраль переносится значение строк 24 и 20.2 декларации за январь в пределах значения строки 18 декларации за февраль.

Указанная сумма не учитывается в приложении 2 к декларации и не может быть отнесена на увеличение регистрационной суммы и заявлена к бюджетному возмещению.

В графе 2 таблицы 1 приложения 2 за февраль указывается сумма отрицательного значения, которое подлежит зачислению в состав налогового кредита следующего периода (показатель строки 20.2 декларации за январь), уменьшенная на сумму, указанную в строке 20.1 декларации за февраль.

В графе 3 таблицы 1 приложения 2 за февраль (в строке «всего») указывается сумма остатка отрицательного значения, которое было отражено в строке 24 декларации за январь за минусом суммы, которая была включена в графу 20.1 декларации за февраль. Распределение этой суммы в разрезе отчетных периодов его возникновения (с более новой даты к более ранней) указывается ниже в этой же графе исходя из показателей, задекларированных приложении 2 к декларации за январь, в хронологическом порядке.

При наличии у предприятия в декларации за январь строки 20.2 и строки 24, то, по нашему мнению, в первую очередь на погашение обязательства за февраль направляется строка 20.2.

2. УВЕЛИЧЕНИЕ РЕГИСТРАЦИОННОЙ СУММЫ.

Если плательщик в феврале изъявит желание направить часть отрицательного значения и бюджетного возмещения, не погашенного до 01.02.2015г., на увеличение регистрационной суммы, то такое желание необходимо отразить в специально предназначенной для этого строке перед 1-й таблицей приложения 2 (эта сумма не может быть больше значения графы 14 приложения 2). Но при этом в приложении 2 февральской декларации еще не будет заполняться графа 7 таблицы 1 и строка 27 декларации, поскольку само по себе желание плательщика не приводит к автоматическому увеличению регистрационной на основании декларации за февраль. Регистрационная сумма будет увеличена по решению налогового органа после рассмотрения вашего «желания», отраженного в декларации за февраль, и после камеральной проверки. Можно только предполагать, когда будет принято такое решение налоговиками, поскольку какого либо срока не установлено. Если решение об увеличении регистрационной суммы будет принято в марте, то в декларации за март эту сумму необходимо будет отразить в графе 7 таблицы 1 и строке 27 декларации, и увеличить на эту сумму строку 20.2 декларации за март. Таким образом, в лучшем случае только в марте вы сможете увеличить налоговый кредит (первый раз графа 7 таблицы 1 приложения 2 может быть заполнена только при декларации за март).

Плательщик может не сразу всю сумму заявить на увеличение регистрационной суммы, а налоговики в свою очередь также могут принимать решение об увеличении регистрационной суммы не всей сразу. В связи с этим установлена определенная последовательнось увеличения регистрационной суммы (увеличения графы 7 приложения 2):

1)    значения из графы 5 приложени 2 в хронологическом порядке их возникновения, начиная с самой ранней даты;

2)    значения из графы 4 приложени 2 в хронологическом порядке их возникновения, начиная с самой ранней даты;

3)    значения из графы 3 приложени 2 в хронологическом порядке их возникновения, начиная с самой ранней даты;

4)    значения из графы 2 приложени 2 в хронологическом порядке их возникновения, начиная с самой ранней даты;

3. ГДЕ В ДЕКЛАРАЦИИ ОТРАЖАЕТСЯ РЕГИСТРАЦИОННАЯ СУММА?

Для регистрационной суммы в декларации предназначено специальная графа, а именно дополнительное поле в строке 22.1. Причем указывается регистрационная сумма не на конец месяца за который составлена декларация, а на момент представления декларации. А поскольку эта сумма может меняться ежедневно, то необходимо ее брать именно на день представления декларации. Например, если декларация представляется в налоговую 19 числа, то регистрационную сумму необходимо указать именно на этот день.

На что влияет правильность указания регистрационной суммы? В строке 22.1 декларации отражается сумма превышения отрицательного значения над регистрационной суммой. Такая сумма превышения отрицательного значения над регистрационной суммой переносится в строку 24 декларации. Если регистрационная сумма имеет отрицательное значение, то в дополнительном поле строки 22.1 декларации отмечается «0″, а сумма отрицательного значения из строки 22 декларации переносится в строку 22.1 и строку 24 декларации.

4. ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ ТАБЛИЦЫ 1 ПРИЛОЖЕНИЯ 2.

При заполнении таблицы 1 приложения 2 по каждой графе в отдельности (после строки «всего») соблюдайте следующие два правила:

— в рамках одной графы строки заполняйте в хронологическом порядке, начиная сверху с отчетного периода, который является ближайшим к дате представления декларации. То есть сначала отражается ближайшая дата к дате представления декларации, под ней — более ранняя дата.

— не могут быть одновременно заполнены в одном строке графы 2-5 приложения 2, даже если графы относятся к одному месяцу одного и того же года (кажая сумма должна быть в отдельной строке).

5. СВЕРКА ПО БЮДЖЕТНОМУ ВОЗМЕЩЕНИЮ.

Если у предприятия есть бюджетное возмещение, которое необходимо отразить в графах 4 или 5 приложения 2, то рекомендуется до даты представления такой декларации обратиться в налоговую инспекцию для сверки остатков отрицательного значения по состоянию на 01.02.2015 и подтвердить остатки в разрезе месяцев. Иначе, камеральной проверкой эти суммы будут исключены из данных граф.

6. ЧТО ДЕЛАТЬ С БЮДЖЕТНЫМ ВОЗМЕЩЕНИЕМ, КОТОРОЕ БЫЛО ДО 01.02.2015 ЗАЯВЛЕНО К ПОЛУЧЕНИЮ НА БАНКОВСКИЙ СЧЕТ?

Бюджетное возмещение, которое было до 01.02.2015 заявлено к получению на банковский счет и которое плательщик хочет получить денежными средствами и после этой даты, не отражается в графе 5 приложения 2. Оно продолжает учитываться в налоговой отдельной на карточке предприятия. По нашему мнению, в результате есть опастность, что эта сумма может потом «потеряться». Такое требование налоговиков является очень спорным и вызывает большие сомнения. Поэтому в этом случае рекомендуем обязательно сделать сверку с налоговиками этой суммы на 01.02.2015г.

Такое бюджетное возмещение можно отразить в графе 5 приложения 2 только в случае, если предприятиеотказывается от получения на банковский счет, а хочет в дальнейшем отнести ее на увеличение регистрационной суммы и соответственно в налоговый кредит.

7. КУДА СМОЖЕТ ПРЕДПРИЯТИЕ НАПРАВИТЬ СУММЫ ОТРАЖЕННЫЕ В ДЕКЛАРАЦИИ ЗА ФЕВРАЛЬ В ГРАФАХ 2-5 ПРИЛОЖЕНИЯ 2?

Суммы отраженные в графах 2-4 приложения 2 можно будет использовать по одному из двух направлений:

— на увеличение регистрационной суммы и соответственно налогового кредита;

— к получению на банковский счет.

Суммы отраженные в графе 5 приложения 2 можно будет использовать по одному направлению:

— на увеличение регистрационной суммы и соответственно налогового кредита;

8. ЕСЛИ ПЛАТЕЛЬЩИК РЕШИЛ ПОЛУЧИТЬ СУММЫ УКАЗАННЫЕ В ГРАФАХ 2-4 ПРИЛОЖЕНИЯ 2 НА БАНКОВСКИЙ СЧЕТ.

Это желание отражается в отдельной сроке перед таблицей 1 приложения 2. Эта сумма должна быть в пределах суммы указанной в графе 13 приложения 2. При этом здесь не отражается сумма бюджетного возмещения, заявленная до 01.02.2015г. на банковский счет и которую плательщик также продолжает требовать на банковский счет (соответственно не отражает в графе 5 приложения 2).

9. РАСЧЕТЫ КОРРЕКТИРОВОК.

Расчеты корректировок (полученные от поставщиков), которые было составлены и зарегистрированы в ЕРНН после 1 февраля 2015 года, отражаются в строке 16 декларации независимо от даты составления налоговой накладной (до 01.02.2015 или после 01.02.2015).

Расчеты корректировок, составленные до 1 февраля 2015 года, но по любой причине не отображенные в декларациях за те отчетные периоды, в которых такие расчеты составлены, к декларации за февраль 2015 года не включаются. В этом случае необходимо составлять уточняющий расчет за период, в котором составлен расчет корректировки.

Аудитор Сергей Гонтаровский

 

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 06.03.2015 р. N 7796/7/99-99-19-03-02-17

ГУ ДФС в областях, м. Києві, Міжрегіональному головному управлінню ДФС — Центральному офісу з обслуговування великих платників

Державна фіскальна служба України у зв’язку із набранням чинності наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 N 13 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» повідомляє про окремі особливості складання податкової звітності з податку на додану вартість за звітні періоди, починаючи з лютого 2015 року, та наступні звітні періоди з урахуванням змін, внесених до Податкового кодексу України (далі — Кодекс) Законом України від 28 грудня 2014 року N 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі — Закон N 71).

Подання податкової декларації з ПДВ (далі — декларація) за звітні (податкові) періоди — лютий 2015 року та наступні звітні періоди (далі — звітні (податкові) періоди) здійснюватиметься за формою і в порядку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 N 966, у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015 N 13 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за N 102/26547 (далі — Порядок N 13).

 

1. ОСОБЛИВОСТІ ЗАПОВНЕННЯ ОКРЕМИХ РЯДКІВ РОЗДІЛІВ I ТА II ПОДАТКОВОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ З ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ

У зв’язку із запровадженням системи електронного адміністрування податку на додану вартість обсяги коригування податкових зобов’язань з податку на додану вартість згідно зі статтею 192 розділу V Кодексу (збільшення та/або зменшення податкових зобов’язань) відображаються в окремих рядках розділу I декларації залежно від дати виникнення податкових зобов’язань, що коригуються (до 1 лютого 2015 року та після 1 лютого 2015 року).

Коригування згідно зі статтею 192 розділу V Кодексу обсягів постачання, дата виникнення податкових зобов’язань за якими припадає на період до 1 лютого 2015 року, відображається в рядку 8.1 розділу I декларації.

У рядку 8.2 розділу I декларації відображається коригування обсягів постачання згідно зі статтею 192 розділу V Кодексу, дата виникнення податкових зобов’язань за якими припадає на період після 1 лютого 2015 року.

Наприклад:

розрахунок коригування, складений у лютому 2015 року, до податкової накладної, складеної у вересні 2014 року, має бути відображений у рядку 8.1.1 (або 8.1.2 чи 8.1.3) декларації за лютий 2015 року;

розрахунок коригування, складений у квітні 2015 року, до податкової накладної, складеної у березні 2015 року, має бути відображений у рядку 8.2.1 (або 8.2.2 чи 8.2.3) декларації за квітень 2015 року.

У кожному із зазначених вище випадків у рядках 8.1.3 та 8.2.3 декларації відображається коригування обсягів постачання, за якими не нараховувався податок на додану вартість (коригування обсягів операцій, які підлягали оподаткуванню за нульовою ставкою, звільнялися від оподаткування, та ті, які не були об’єктом оподаткування) і які раніше були відображені в рядках 2.2, 3 та 4 декларацій, поданих за звітні податкові періоди до 1 лютого 2015 року та після 1 лютого 2015 року відповідно.

Коригування обсягів придбання товарів/послуг на підставі розрахунків коригування, які були складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) після 1 лютого 2015 року, відображаються в рядку 16 розділу II декларації незалежно від дати складання податкової накладної (до 01.02.2015 чи після 01.02.2015), до якої складаються такі розрахунки коригування.

Розрахунки коригування, які складені у відповідності до норм Кодексу до 1 лютого 2015 року, але з будь-яких причин не відображені в деклараціях за ті звітні періоди, в яких такі розрахунки коригування складено, до декларації за лютий 2015 року не включаються. Такі розрахунки коригування включаються до податкової звітності тих звітних періодів, в яких такі розрахунки коригування складено, шляхом подання уточнюючих розрахунків до декларацій за такі звітні періоди.

 

2. ОСОБЛИВОСТІ ЗАПОВНЕННЯ ОКРЕМИХ РЯДКІВ РОЗДІЛІВ III ТА IV ПОДАТКОВОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ З ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ

Щодо відображення в декларації за лютий 2015 року сум залишків від’ємного значення, непогашених станом на 01.02.2015.

Пунктом 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу визначено, що за вибором платника податку, який він відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації, залишки від’ємного значення, які виникли (були задекларовані) в звітних (податкових) періодах до 1 лютого 2015 року:

або збільшують розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН, визначену пунктом 2001.3 статті 2001 розділу V Кодексу (далі — реєстраційна сума), з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту у податковій декларації за звітний (податковий) період, в якому було здійснено таке збільшення (підпункт «а» пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу);

або підлягають поверненню платнику у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу, у редакції, що діяла у 2014 році (підпункт «б» пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу).

Залишки від’ємного значення, які виникли (були задекларовані) в звітних (податкових) періодах до 1 лютого 2015 року, включають в себе:

від’ємне значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 цього Кодексу та відображеної в рядку 20.2 декларації за січень 2015 року;

залишки від’ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларовані платниками податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року та відображені в рядку 24 декларації за січень 2015 року;

непогашені станом на 01.02.2015 залишки від’ємного значення, задекларовані в рядку 23.2 декларацій за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобов’язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів;

непогашені станом на 01.02.2015 залишки сум податку на додану вартість, що були заявлені платниками податку в рядку 23.1 декларацій за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року.

Вказані суми залишків, непогашені станом на 01.02.2015, обліковуються у додатку 2 (Д2) до декларації до їх повного погашення.

Слід зазначити, що порядком визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків (стаття 200 Кодексу), який діяв до 2015 року, визначено, що залишок від’ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Таким чином, до декларації за лютий 2015 року (рядок 20.1) можуть бути включені суми непогашених станом на 01.02.2015 залишків від’ємного значення попередніх податкових періодів, задекларовані у рядках 20.2 та 24 декларації за січень 2015 року, у розмірі, що не перевищує позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та податкового кредиту звітного періоду — лютий 2015 року (рядок 18). Вказана сума не обліковується у додатку 2 (Д2) до декларації та не може бути врахована у збільшення реєстраційної суми та заявлена до бюджетного відшкодування.

Решта непогашених станом на 01.02.2015 залишків від’ємного значення в розділі III декларації за лютий 2015 року не відображаються, а тому рядки 20.2 та 20.3 у декларації за лютий 2015 року не заповнюються. Показники таких рядків уперше можуть бути сформовані в декларації за звітний період — березень 2015 року та враховуються під час визначення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету чи підлягає бюджетному відшкодуванню, або переноситься до декларації наступних звітних періодів.

 

Щодо особливостей заповнення деяких рядків розділів III та IV декларації.

До рядка 20.1 розділу III декларації за лютий 2015 року переноситься значення рядків 24 та 20.2 декларації за січень 2015 року в межах значення рядка 18 декларації за лютий 2015 року.

Решта суми рядків 24 та 20.2 декларації за січень 2015 року обліковується в розділі IV декларації за лютий 2015 року та в додатку 2 (Д2) до цієї декларації.

До рядка 20.1 розділу III декларації починаючи зі звітного періоду — березень 2015 року переноситься значення рядка 24 декларації за попередній звітний (податковий) період (наприклад, у рядку 20.1 декларації за березень 2015 року відображається значення рядка 24 декларації за лютий 2015 року).

До рядка 20.2 розділу III декларації переносяться з рядка 27 розділу IV декларації та графи 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації залишки від’ємного значення, які виникли (були задекларовані) в звітних (податкових) періодах до 1 лютого 2015 року та на які згідно із задекларованим платником бажанням відповідно до підпункту «а» пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу в поточному звітному (податковому) періоді було збільшено розмір реєстраційної суми з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту у податковій декларації за звітний (податковий) період, в якому було здійснено таке збільшення.

Наприклад, платник задекларував бажання збільшити реєстраційну суму на 10 тис. грн. у декларації за лютий 2015 року, яку подав до контролюючого органу 10.03.2015. Реєстраційну суму збільшено 23.03.2015. У такому випадку сума 10 тис. грн. має бути зазначена платником у рядку 27 розділу IV декларації за березень 2015 року, в графі 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за березень 2015 року та перенесена до рядка 20.2 розділу III такої декларації.

У рядку 20.3 розділу III декларації вказується сума, на яку збільшено/зменшено залишок від’ємного значення, сформованого після 1 лютого 2015 року, за результатами перевірки контролюючого органу.

Збільшення/зменшення за результатами перевірки контролюючого органу залишку від’ємного значення, сформованого до 1 лютого 2015 року, вказується в графі 10 додатка 2 (Д2) до декларації за звітний період, в якому було винесено та узгоджено рішення за результатами перевірки, та переноситься до рядка 28 розділу IV такої декларації.

Інформація про податкове повідомлення-рішення, яким збільшено/зменшено залишок від’ємного значення податку зазначається в окремій таблиці «*** Збільшено/зменшено залишок від’ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на підставі податкового повідомлення-рішення», що міститься після розділу IV декларації.

Сума, на яку збільшено/зменшено залишок від’ємного значення за результатами подання уточнюючого розрахунку, вказується в рядку 29 розділу IV декларації того звітного періоду, в якому подано такий уточнюючий розрахунок як самостійний документ, або того звітного періоду, за який подається декларація, якщо уточнюючий розрахунок подано як додаток до декларації. До цього рядка включається лише уточнення показників звітних (податкових) періодів до 1 лютого 2015 року. Ця ж сума вказується і в графі 11 додатка 2 (Д2) до такої декларації.

Додаткове поле в рядку 22.1 розділу III декларації передбачено для відображення реєстраційної суми податку, обчисленої на момент подання такої декларації, а рядок 22.1 передбачений для відображення суми перевищення від’ємного значення, що зазначено в рядку 22 декларації над реєстраційною сумою, вказаною у додатковому полі в рядку 22.1.

Водночас у період роботи системи електронного адміністрування податку на додану вартість у тестовому режимі, податкові накладні реєструються платниками податку в ЄРПН без обмеження реєстраційною сумою, а тому у тестовий період реєстраційна сума може мати від’ємне значення.

Таким чином, з метою недопущення некоректного заповнення показників податкової звітності з ПДВ за звітні періоди з лютого 2015 року до завершення тестового режиму роботи системи електронного адміністрування податку на додану вартість:

якщо реєстраційна сума має позитивне значення, то така сума зазначається в додатковому полі рядка 22.1 декларації, а в рядку 22.1 декларації відображається сума перевищення від’ємного значення над реєстраційною сумою. Така сума перевищення від’ємного значення над реєстраційною сумою переноситься до рядка 24 декларації;

якщо реєстраційна сума має від’ємне значення, то в додатковому полі рядка 22.1 декларації зазначається «0″, а сума від’ємного значення з рядка 22 декларації переноситься до рядка 22.1 та рядка 24 декларації.

Значення рядка 23 декларації розподіляється за напрямами використання повністю або частково у зменшення податкового боргу з податку на додану вартість за його наявності (вказується в рядку 23.1), та/або підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (вказується в рядку 23.2). При цьому сума, яка декларується до бюджетного відшкодування, обчислюється в додатку 3 (Д3) до декларації, а значення рядка 23.2 не може бути більшим за значення рядка 3 додатка 3 (Д3) до декларації.

У рядку 23.3 вказується сума, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Значення цього рядка обчислюється як різниця значень рядків 23 та 23.1, 23.2.

Звертаємо увагу, що при заповненні рядка 25.2 декларацій 0121 — 0123, 0130 обов’язковим є заповнення поля декларації «**** Реквізити спеціального рахунку» для забезпечення перерахування на цей рахунок коштів з електронного рахунку платника для забезпечення перерахування на цей рахунок коштів з електронного рахунку платника.

 

3. ОСОБЛИВОСТІ ЗАПОВНЕННЯ ТАБЛИЦІ 1 ДОДАТКА 2 (Д2) ДО ПОДАТКОВОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ З ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ

Загальне правило заповнення таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації:

всі підсумкові показники по кожній графі таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації вказуються в рядку «Усього», який завжди є першим рядком таблиці;

розшифровка показника рядка «Усього» кожної графи таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації здійснюється в хронологічному порядку, починаючи зверху із звітного періоду, який є найближчим до дати подання декларації (найновіший звітний період) та закінчуючи найбільш давнім звітним періодом. Тобто спочатку відображається найближча дата до дати подання декларації, під нею — більш рання дата;

не можуть бути одночасно заповнені в одному рядку графи 2 — 5 додатка 2 (Д2) до декларації (так, наприклад, якщо в одному звітному періоді платником було одночасно задекларовано від’ємне значення двох різних категорій, такі суми вказуються в різних рядках та відповідних графах таблиці 1 додатка 2 (Д2) з однаковою датою у графі 1).

У графі 1 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації вказується звітний (податковий) період, у якому виникла сума від’ємного значення, яка відповідає категорії такої суми, зазначеній у графах 2 — 5 додатка 2 (Д2) до декларації.

Графи 1 — 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації заповнюються у хронологічному порядку виникнення сум, що відображаються в графах 2 — 5. Спочатку зверху у графі 1 зазначається звітний період, в якому виникло значення графи 2 («січень 2015 року» у форматі «01.2015″), потім нижче — в хронологічному порядку (з більш нової дати до більш давньої) звітні періоди, в яких виникли значення графи 3, потім — 4, в останню чергу — графи 5.

До граф 2 — 5 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року переносяться показники декларації за січень 2015 року та у відповідних випадках — попередніх звітних періодів у розрізі категорій такого від’ємного значення та звітних періодів їх виникнення.

Так, наприклад:

непогашений станом на 01.02.2015 залишок суми, яка була задекларована до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобов’язань з податку наступних звітних (податкових) періодів у тій її частині, яка виникла у грудні 2014 року, повинна бути вказана в графі 4 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року, а в графі 1 рядка, в якому вказана ця сума, зазначається звітний період «грудень 2014 року» у форматі «12.2014″;

непогашений станом на 01.02.2015 року залишок суми, яка була задекларована до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобов’язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів у тій її частині, яка виникла у листопаді 2014 року, повинна бути вказана в графі 4 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року у наступному рядку після (нижче) суми, яка була задекларована в грудні 2014 року, а в графі 1 рядка, в якому вказана ця сума, зазначається звітний період «листопад 2014 року» у форматі «11.2014″;

сума залишку від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та сума податку на додану вартість, що була заявлена до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, вказані в рядках 24 та 23.1 відповідно декларації за грудень 2014 року, будуть вказані в різних рядках таблиці 1 додатка 2 (Д2) в графах 3 та 5 відповідно, але при цьому в кожному з цих рядків у графі 1 має бути вказаний звітний період «грудень 2014 року» у форматі «12.2014″.

У графі 2 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року вказується сума від’ємного значення, що підлягає зарахуванню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (показник рядка 20.2 декларації за січень 2015 року), зменшена на суму, зазначену в рядку 20.1 декларації за лютий 2015 року. В графі 1 у цьому випадку вказується звітний період — січень 2015 року у форматі «01.2015″.

При цьому якщо частина значення рядка 20.2 декларації за січень 2015 року, яка відповідає сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у звітному податковому періоді, була перенесена до рядка 22 декларації за січень 2015 року та до рядка 23.1 декларації за січень 2015 року або до рядка 24 такої декларації (згідно з підпунктом «б» пункту 200.4 статті 200 розділу V Кодексу), то в графу 2 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року переноситься залишок значення рядка 20.2 декларації за січень 2015 року, не перенесений до рядків 23.1 та 24 декларації за січень 2015 року та не зазначений в рядку 20.1 декларації за лютий 2015 року.

У графі 3 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року вказується сума залишку від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (показник рядка 24 декларації за січень 2015 року) за мінусом суми, що була включена до графи 20.1 декларації за лютий 2015 року. При цьому значення рядка 24 вказується в рядку «Усього», а розподіл цієї суми в розрізі звітних періодів її виникнення (з більш нової дати до більш давньої) зазначається нижче в цій же графі виходячи з показників, задекларованих платником у додатку 2 (Д2) до декларації за січень 2015 року, у хронологічному порядку.

У графі 4 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року вказуються суми, задекларовані до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобов’язань з податку наступних звітних (податкових) періодів, які залишились непогашеними станом на 01.02.2015 (рядок 23.2 декларацій попередніх звітних періодів).

У графі 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року вказуються залишки сум податку, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку та залишились непогашеними станом на 01.02.2015 (рядок 23.1 декларації за січень 2015 року та попередніх звітних періодів у межах непогашених (невідшкодованих) залишків).

Для коректного заповнення сум, які вказуються в графах 4 та 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації, платникам податку доцільно до дати подання такої декларації звернутися до контролюючого органу, в якому такий платник податків перебуває на обліку, для звірки залишків від’ємного значення станом на 01.02.2015 у розрізі податкових періодів їх виникнення.

Залишки від’ємного значення, які виникли (були задекларовані) в звітних (податкових) періодах до 1 лютого 2015 року, за винятком непогашеного залишку сум податку на додану вартість, що був заявлений за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, та суми, що була включена до графи 20.1 декларації за лютий 2015 року, повинні бути повністю перенесені до граф 2 — 4 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року. Ці суми надалі можуть бути спрямовані або для врахування у збільшення реєстраційної суми (підпункт «а» пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу) або задекларовані до повернення платнику на поточний рахунок у порядку, що діяв у 2014 році (підпункт «б» пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу).

Непогашений залишок сум податку на додану вартість, що був заявлений за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, переноситься до графи 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації повністю або частково за бажанням платника.

Таке рішення платник податку повинен прийняти одноразово та відобразити в графі 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року.

Це обумовлено тим, що у випадку, якщо платник має бажання отримати залишки сум бюджетного відшкодування, які залишилися невідшкодованими станом на 01.02.2015, як бюджетне відшкодування на рахунок у банку, такі суми не переносяться до графи 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року і продовжують обліковуватися в інтегрованій картці платника податку (далі — ІКПП) та відшкодовуються на рахунок платника у банку згідно з нормами Кодексу.

Суми, вказані в графі 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року, надалі можуть бути спрямовані лише для врахування у розрахунку реєстраційної суми (підпункт «а» пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу) і не можуть бути передекларовані як бюджетне відшкодування.

Залишки сум податку, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування та перенесені до граф 4 та 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року, знімаються з обліку в ІКПП та надалі обліковуються в розділі IV декларації та в таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації в наступних звітних періодах до повного їх погашення.

Сума від’ємного значення, яку платник виявив бажання спрямувати для збільшення реєстраційної суми (підпункт «а» пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу), вказується прописом у текстовому полі перед таблицею 1 додатка 2 (Д2) «Відповідно до пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу просимо згідно з підпунктом «а» на суму залишку від’ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів у розмірі (вказується словами) збільшити розмір суми податку, на яку ми маємо право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену згідно з пунктом 2001.3 статті 2001 розділу V Кодексу» (далі — поле «а» додатка 2 (Д2) до декларації), та додатково вказується цифрами в окремому полі електронної форми податкової декларації (дублює суму, вказану словами). Ця сума не може бути більшою за значення графи 14 (рядок «Усього») додатка 2 (Д2) до декларації поточного звітного періоду.

Сума податку, яку вказано в полі «а» додатка 2 (Д2) до декларації, в графі 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації поточного звітного періоду не вказується, а переноситься до графи 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації того звітного періоду, в якому відбулося збільшення реєстраційної суми. Якщо в рахунок збільшення реєстраційної суми зарахована тільки частина суми, вказаної в полі «а» додатка 2 (Д2) до декларації, то до графи 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації переноситься тільки та сума податку, на яку фактично збільшено реєстраційну суму.

Таким чином, перший раз графа 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації може бути заповнена тільки у таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за березень 2015 року (якщо збільшення реєстраційної суми відбудеться у березні 2015 року) та наступних звітних періодах.

Сума від’ємного значення, яку платник податку виявив бажання повернути (відшкодувати) на рахунок у банку(підпункт «б» пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу), вказується прописом у текстовому полі перед таблицею 1 додатка 2 (Д2) «Відповідно до пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу просимо згідно з підпунктом «б» суму залишку від’ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів у розмірі _______ гривень (зазначається словами) (вказується значення рядка 3 таблиці 2 Д2) повернути на рахунок у банку» (далі — поле «б» додатка 2 (Д2) до декларації) у розмірі, не більшому за суму, розраховану в таблиці 2 додатка 2 (Д2) до декларації та зазначається в графі 13 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації поточного звітного періоду.

Суми, вказані платником податку в графах 2 — 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року, в наступних звітних періодах можуть зменшуватися на суму збільшення реєстраційної суми в поточному звітному періоді (вказується в графі 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) та в рядку 27 розділу IV декларації) або шляхом декларування (крім сум, вказаних у графі 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2)) в рахунок бюджетного відшкодування на рахунок платника податку у банку (вказується в графі 13 таблиці 1 додатка 2 (Д2) та в рядку 30 розділу IV декларації).

Суми, включені до граф 2 — 4 таблиці 1 додатка 2 (Д2) в декларації за лютий 2015 року та наступні звітні періоди, можна задекларувати як бюджетне відшкодування на рахунок у банку з дотриманням норм пункту 200.5 статті 200 розділу V Кодексу, і тільки у випадку, якщо ці суми не були задекларовані на збільшення реєстраційної суми. Суми, включені до граф 2 — 4 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації та які платник податку виявив бажання повернути (відшкодувати) на рахунок у банку (зазначені в полі «б» додатка 2 (Д2) до декларації), розраховуються в таблиці 2 додатка 2 (Д2) до декларації, вказуються в графі 13 таблиці 1 додатка 2 (Д2) та переносяться до рядка 30 розділу IV декларації.

Значення сум, вказаних платником податку в графах 2 — 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року, може збільшуватися/зменшуватися за рахунок результатів перевірки контролюючого органу на підставі податкового повідомлення-рішення, про що вказується у графі 10 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації, та/або за рахунок показників уточнюючих розрахунків, в яких коригуються залишки від’ємного значення, задекларовані до 01.02.2015, про що вказується у графі 11 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації.

Результати перевірки контролюючого органу відображаються у графах 8 — 10 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації того звітного періоду, в якому було винесено та узгоджено рішення про збільшення/зменшення залишку відповідного від’ємного значення, що обліковується в додатку 2 (Д2) до декларації. Значення графи 10 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації переноситься до рядка 28 розділу IV декларації.

Сума збільшення/зменшення від’ємного значення на підставі уточнюючих розрахунків, поданих до декларацій за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року, відображається у графі 11 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації того звітного періоду, в якому подано такий уточнюючий розрахунок як самостійний документ, або того звітного періоду, за який подається декларація, якщо уточнюючий розрахунок подано як додаток до декларації. Сума уточнення вказується в рядку того звітного періоду, який уточнюється.

У випадку декларування платником у полі «а» додатка 2 (Д2) до декларації сум на збільшення реєстраційної суми, така реєстраційна сума збільшується на значення рядків з графи 14 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації, в якій задекларовано таке бажання, в першу чергу за рахунок сум податку, відображених у графі 5 таблиці 1додатка 2 (Д2) до декларації, потім — у графах з 4 по 2 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації відповідно, в розрізі звітних періодів з дотриманням хронологічного порядку формування від’ємного значення, відображеного у цих графах, починаючи з найдавнішого.

Отже, спочатку у збільшення реєстраційної суми зараховується та відповідно переноситься до графи 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації звітного періоду, в якому відбудеться таке збільшення, сума від’ємного значення, вказана у графі 5 в хронологічному порядку її виникнення, починаючи з найдавнішої, потім після повного погашення суми, зазначеної в цій графі, — сума від’ємного значення з графи 4 в хронологічному порядку її виникнення, починаючи з найдавнішої, потім суми, відображені у графах 3 та 2 відповідно у такому ж порядку.

Значення рядка «Усього, в т. ч.:» графи 14 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації переноситься до рядка 31 розділу IV декларації.

Значення графи 14 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації поточного звітного періоду у розрізі звітних періодів переноситься до графи 6 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за наступний звітний період.

В.о. Голови   М.В. Мокляк

Новая декларация по НДС, которую необходимо заполнять начиная с февраля 2015 года оказалась настолько сложной и запутанной, что без дополнительного изложения налоговиками в данной письме особенностей заполнения декларации, бухгалтерам не обойтись. В тоже время, следует отмитить, что данные требования по заполнения декларации должны быть указаны в инструкции по заполнению декларации, а не в обычном письме.

Самые большие проблемы возникают по заполнению декларации у предприятий, которые имеют на 01.02.2015 года остатки сумм отрицательных значений, непогашенное бюджетное возмещение. Немаловажно, что налоговики в письме обещают непогашенные остатки учитывать в приложении 2 к декларации до их полного погашенияДалее посмотрим, какими требованиями обставлено это обещание и рассмотрим отдельные ньюансы по заполнению декларации.

1. ОБЯЗАТЕЛЬСТВО ЗА ФЕВРАЛЬ МОЖНО ПОГАСИТЬ ОТРИЦАТЕЛЬНЫМ ЗНАЧЕНИЕМ, ЗАДЕКЛАРИРОВАННЫМ В ДЕКЛАРАЦИИ ЗА ЯНВАРЬ.

В приложение 2 декларации попадут не все отрицательные значения до 01.02.2015г. Если по декларации за февраль будет положительная разница налогового обязательства и налогового кредита (строка 18), то соответствующая часть отрицательного значения до 01.02.2015г. (из строк 20.2 и 24 декларации за январь) будет направлена сразу на погашение положительной разницы за февраль. Другими словами, в строку 20.1 за февраль переносится значение строк 24 и 20.2 декларации за январь в пределах значения строки 18 декларации за февраль.

Указанная сумма не учитывается в приложении 2 к декларации и не может быть отнесена на увеличение регистрационной суммы и заявлена к бюджетному возмещению.

В графе 2 таблицы 1 приложения 2 за февраль указывается сумма отрицательного значения, которое подлежит зачислению в состав налогового кредита следующего периода (показатель строки 20.2 декларации за январь), уменьшенная на сумму, указанную в строке 20.1 декларации за февраль.

В графе 3 таблицы 1 приложения 2 за февраль (в строке «всего») указывается сумма остатка отрицательного значения, которое было отражено в строке 24 декларации за январь за минусом суммы, которая была включена в графу 20.1 декларации за февраль. Распределение этой суммы в разрезе отчетных периодов его возникновения (с более новой даты к более ранней) указывается ниже в этой же графе исходя из показателей, задекларированных приложении 2 к декларации за январь, в хронологическом порядке.

При наличии у предприятия в декларации за январь строки 20.2 и строки 24, то, по нашему мнению, в первую очередь на погашение обязательства за февраль направляется строка 20.2.

2. УВЕЛИЧЕНИЕ РЕГИСТРАЦИОННОЙ СУММЫ.

Если плательщик в феврале изъявит желание направить часть отрицательного значения и бюджетного возмещения, не погашенного до 01.02.2015г., на увеличение регистрационной суммы, то такое желание необходимо отразить в специально предназначенной для этого строке перед 1-й таблицей приложения 2 (эта сумма не может быть больше значения графы 14 приложения 2). Но при этом в приложении 2 февральской декларации еще не будет заполняться графа 7 таблицы 1 и строка 27 декларации, поскольку само по себе желание плательщика не приводит к автоматическому увеличению регистрационной на основании декларации за февраль. Регистрационная сумма будет увеличена по решению налогового органа после рассмотрения вашего «желания», отраженного в декларации за февраль, и после камеральной проверки. Можно только предполагать, когда будет принято такое решение налоговиками, поскольку какого либо срока не установлено. Если решение об увеличении регистрационной суммы будет принято в марте, то в декларации за март эту сумму необходимо будет отразить в графе 7 таблицы 1 и строке 27 декларации, и увеличить на эту сумму строку 20.2 декларации за март. Таким образом, в лучшем случае только в марте вы сможете увеличить налоговый кредит (первый раз графа 7 таблицы 1 приложения 2 может быть заполнена только при декларации за март).

Плательщик может не сразу всю сумму заявить на увеличение регистрационной суммы, а налоговики в свою очередь также могут принимать решение об увеличении регистрационной суммы не всей сразу. В связи с этим установлена определенная последовательнось увеличения регистрационной суммы (увеличения графы 7 приложения 2):

1)    значения из графы 5 приложени 2 в хронологическом порядке их возникновения, начиная с самой ранней даты;

2)    значения из графы 4 приложени 2 в хронологическом порядке их возникновения, начиная с самой ранней даты;

3)    значения из графы 3 приложени 2 в хронологическом порядке их возникновения, начиная с самой ранней даты;

4)    значения из графы 2 приложени 2 в хронологическом порядке их возникновения, начиная с самой ранней даты;

3. ГДЕ В ДЕКЛАРАЦИИ ОТРАЖАЕТСЯ РЕГИСТРАЦИОННАЯ СУММА?

Для регистрационной суммы в декларации предназначено специальная графа, а именно дополнительное поле в строке 22.1. Причем указывается регистрационная сумма не на конец месяца за который составлена декларация, а на момент представления декларации. А поскольку эта сумма может меняться ежедневно, то необходимо ее брать именно на день представления декларации. Например, если декларация представляется в налоговую 19 числа, то регистрационную сумму необходимо указать именно на этот день.

На что влияет правильность указания регистрационной суммы? В строке 22.1 декларации отражается сумма превышения отрицательного значения над регистрационной суммой. Такая сумма превышения отрицательного значения над регистрационной суммой переносится в строку 24 декларации. Если регистрационная сумма имеет отрицательное значение, то в дополнительном поле строки 22.1 декларации отмечается «0″, а сумма отрицательного значения из строки 22 декларации переносится в строку 22.1 и строку 24 декларации.

4. ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ ТАБЛИЦЫ 1 ПРИЛОЖЕНИЯ 2.

При заполнении таблицы 1 приложения 2 по каждой графе в отдельности (после строки «всего») соблюдайте следующие два правила:

— в рамках одной графы строки заполняйте в хронологическом порядке, начиная сверху с отчетного периода, который является ближайшим к дате представления декларации. То есть сначала отражается ближайшая дата к дате представления декларации, под ней — более ранняя дата.

— не могут быть одновременно заполнены в одном строке графы 2-5 приложения 2, даже если графы относятся к одному месяцу одного и того же года (кажая сумма должна быть в отдельной строке).

5. СВЕРКА ПО БЮДЖЕТНОМУ ВОЗМЕЩЕНИЮ.

Если у предприятия есть бюджетное возмещение, которое необходимо отразить в графах 4 или 5 приложения 2, то рекомендуется до даты представления такой декларации обратиться в налоговую инспекцию для сверки остатков отрицательного значения по состоянию на 01.02.2015 и подтвердить остатки в разрезе месяцев. Иначе, камеральной проверкой эти суммы будут исключены из данных граф.

6. ЧТО ДЕЛАТЬ С БЮДЖЕТНЫМ ВОЗМЕЩЕНИЕМ, КОТОРОЕ БЫЛО ДО 01.02.2015 ЗАЯВЛЕНО К ПОЛУЧЕНИЮ НА БАНКОВСКИЙ СЧЕТ?

Бюджетное возмещение, которое было до 01.02.2015 заявлено к получению на банковский счет и которое плательщик хочет получить денежными средствами и после этой даты, не отражается в графе 5 приложения 2. Оно продолжает учитываться в налоговой отдельной на карточке предприятия. По нашему мнению, в результате есть опастность, что эта сумма может потом «потеряться». Такое требование налоговиков является очень спорным и вызывает большие сомнения. Поэтому в этом случае рекомендуем обязательно сделать сверку с налоговиками этой суммы на 01.02.2015г.

Такое бюджетное возмещение можно отразить в графе 5 приложения 2 только в случае, если предприятиеотказывается от получения на банковский счет, а хочет в дальнейшем отнести ее на увеличение регистрационной суммы и соответственно в налоговый кредит.

7. КУДА СМОЖЕТ ПРЕДПРИЯТИЕ НАПРАВИТЬ СУММЫ ОТРАЖЕННЫЕ В ДЕКЛАРАЦИИ ЗА ФЕВРАЛЬ В ГРАФАХ 2-5 ПРИЛОЖЕНИЯ 2?

Суммы отраженные в графах 2-4 приложения 2 можно будет использовать по одному из двух направлений:

— на увеличение регистрационной суммы и соответственно налогового кредита;

— к получению на банковский счет.

Суммы отраженные в графе 5 приложения 2 можно будет использовать по одному направлению:

— на увеличение регистрационной суммы и соответственно налогового кредита;

8. ЕСЛИ ПЛАТЕЛЬЩИК РЕШИЛ ПОЛУЧИТЬ СУММЫ УКАЗАННЫЕ В ГРАФАХ 2-4 ПРИЛОЖЕНИЯ 2 НА БАНКОВСКИЙ СЧЕТ.

Это желание отражается в отдельной сроке перед таблицей 1 приложения 2. Эта сумма должна быть в пределах суммы указанной в графе 13 приложения 2. При этом здесь не отражается сумма бюджетного возмещения, заявленная до 01.02.2015г. на банковский счет и которую плательщик также продолжает требовать на банковский счет (соответственно не отражает в графе 5 приложения 2).

9. РАСЧЕТЫ КОРРЕКТИРОВОК.

Расчеты корректировок (полученные от поставщиков), которые было составлены и зарегистрированы в ЕРНН после 1 февраля 2015 года, отражаются в строке 16 декларации независимо от даты составления налоговой накладной (до 01.02.2015 или после 01.02.2015).

Расчеты корректировок, составленные до 1 февраля 2015 года, но по любой причине не отображенные в декларациях за те отчетные периоды, в которых такие расчеты составлены, к декларации за февраль 2015 года не включаются. В этом случае необходимо составлять уточняющий расчет за период, в котором составлен расчет корректировки.

Аудитор Сергей Гонтаровский

 

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 06.03.2015 р. N 7796/7/99-99-19-03-02-17

ГУ ДФС в областях, м. Києві, Міжрегіональному головному управлінню ДФС — Центральному офісу з обслуговування великих платників

Державна фіскальна служба України у зв’язку із набранням чинності наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 N 13 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» повідомляє про окремі особливості складання податкової звітності з податку на додану вартість за звітні періоди, починаючи з лютого 2015 року, та наступні звітні періоди з урахуванням змін, внесених до Податкового кодексу України (далі — Кодекс) Законом України від 28 грудня 2014 року N 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі — Закон N 71).

Подання податкової декларації з ПДВ (далі — декларація) за звітні (податкові) періоди — лютий 2015 року та наступні звітні періоди (далі — звітні (податкові) періоди) здійснюватиметься за формою і в порядку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 N 966, у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015 N 13 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за N 102/26547 (далі — Порядок N 13).

 

1. ОСОБЛИВОСТІ ЗАПОВНЕННЯ ОКРЕМИХ РЯДКІВ РОЗДІЛІВ I ТА II ПОДАТКОВОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ З ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ

У зв’язку із запровадженням системи електронного адміністрування податку на додану вартість обсяги коригування податкових зобов’язань з податку на додану вартість згідно зі статтею 192 розділу V Кодексу (збільшення та/або зменшення податкових зобов’язань) відображаються в окремих рядках розділу I декларації залежно від дати виникнення податкових зобов’язань, що коригуються (до 1 лютого 2015 року та після 1 лютого 2015 року).

Коригування згідно зі статтею 192 розділу V Кодексу обсягів постачання, дата виникнення податкових зобов’язань за якими припадає на період до 1 лютого 2015 року, відображається в рядку 8.1 розділу I декларації.

У рядку 8.2 розділу I декларації відображається коригування обсягів постачання згідно зі статтею 192 розділу V Кодексу, дата виникнення податкових зобов’язань за якими припадає на період після 1 лютого 2015 року.

Наприклад:

розрахунок коригування, складений у лютому 2015 року, до податкової накладної, складеної у вересні 2014 року, має бути відображений у рядку 8.1.1 (або 8.1.2 чи 8.1.3) декларації за лютий 2015 року;

розрахунок коригування, складений у квітні 2015 року, до податкової накладної, складеної у березні 2015 року, має бути відображений у рядку 8.2.1 (або 8.2.2 чи 8.2.3) декларації за квітень 2015 року.

У кожному із зазначених вище випадків у рядках 8.1.3 та 8.2.3 декларації відображається коригування обсягів постачання, за якими не нараховувався податок на додану вартість (коригування обсягів операцій, які підлягали оподаткуванню за нульовою ставкою, звільнялися від оподаткування, та ті, які не були об’єктом оподаткування) і які раніше були відображені в рядках 2.2, 3 та 4 декларацій, поданих за звітні податкові періоди до 1 лютого 2015 року та після 1 лютого 2015 року відповідно.

Коригування обсягів придбання товарів/послуг на підставі розрахунків коригування, які були складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) після 1 лютого 2015 року, відображаються в рядку 16 розділу II декларації незалежно від дати складання податкової накладної (до 01.02.2015 чи після 01.02.2015), до якої складаються такі розрахунки коригування.

Розрахунки коригування, які складені у відповідності до норм Кодексу до 1 лютого 2015 року, але з будь-яких причин не відображені в деклараціях за ті звітні періоди, в яких такі розрахунки коригування складено, до декларації за лютий 2015 року не включаються. Такі розрахунки коригування включаються до податкової звітності тих звітних періодів, в яких такі розрахунки коригування складено, шляхом подання уточнюючих розрахунків до декларацій за такі звітні періоди.

 

2. ОСОБЛИВОСТІ ЗАПОВНЕННЯ ОКРЕМИХ РЯДКІВ РОЗДІЛІВ III ТА IV ПОДАТКОВОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ З ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ

Щодо відображення в декларації за лютий 2015 року сум залишків від’ємного значення, непогашених станом на 01.02.2015.

Пунктом 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу визначено, що за вибором платника податку, який він відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації, залишки від’ємного значення, які виникли (були задекларовані) в звітних (податкових) періодах до 1 лютого 2015 року:

або збільшують розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН, визначену пунктом 2001.3 статті 2001 розділу V Кодексу (далі — реєстраційна сума), з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту у податковій декларації за звітний (податковий) період, в якому було здійснено таке збільшення (підпункт «а» пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу);

або підлягають поверненню платнику у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу, у редакції, що діяла у 2014 році (підпункт «б» пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу).

Залишки від’ємного значення, які виникли (були задекларовані) в звітних (податкових) періодах до 1 лютого 2015 року, включають в себе:

від’ємне значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 цього Кодексу та відображеної в рядку 20.2 декларації за січень 2015 року;

залишки від’ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларовані платниками податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року та відображені в рядку 24 декларації за січень 2015 року;

непогашені станом на 01.02.2015 залишки від’ємного значення, задекларовані в рядку 23.2 декларацій за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобов’язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів;

непогашені станом на 01.02.2015 залишки сум податку на додану вартість, що були заявлені платниками податку в рядку 23.1 декларацій за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року.

Вказані суми залишків, непогашені станом на 01.02.2015, обліковуються у додатку 2 (Д2) до декларації до їх повного погашення.

Слід зазначити, що порядком визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків (стаття 200 Кодексу), який діяв до 2015 року, визначено, що залишок від’ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Таким чином, до декларації за лютий 2015 року (рядок 20.1) можуть бути включені суми непогашених станом на 01.02.2015 залишків від’ємного значення попередніх податкових періодів, задекларовані у рядках 20.2 та 24 декларації за січень 2015 року, у розмірі, що не перевищує позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та податкового кредиту звітного періоду — лютий 2015 року (рядок 18). Вказана сума не обліковується у додатку 2 (Д2) до декларації та не може бути врахована у збільшення реєстраційної суми та заявлена до бюджетного відшкодування.

Решта непогашених станом на 01.02.2015 залишків від’ємного значення в розділі III декларації за лютий 2015 року не відображаються, а тому рядки 20.2 та 20.3 у декларації за лютий 2015 року не заповнюються. Показники таких рядків уперше можуть бути сформовані в декларації за звітний період — березень 2015 року та враховуються під час визначення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету чи підлягає бюджетному відшкодуванню, або переноситься до декларації наступних звітних періодів.

 

Щодо особливостей заповнення деяких рядків розділів III та IV декларації.

До рядка 20.1 розділу III декларації за лютий 2015 року переноситься значення рядків 24 та 20.2 декларації за січень 2015 року в межах значення рядка 18 декларації за лютий 2015 року.

Решта суми рядків 24 та 20.2 декларації за січень 2015 року обліковується в розділі IV декларації за лютий 2015 року та в додатку 2 (Д2) до цієї декларації.

До рядка 20.1 розділу III декларації починаючи зі звітного періоду — березень 2015 року переноситься значення рядка 24 декларації за попередній звітний (податковий) період (наприклад, у рядку 20.1 декларації за березень 2015 року відображається значення рядка 24 декларації за лютий 2015 року).

До рядка 20.2 розділу III декларації переносяться з рядка 27 розділу IV декларації та графи 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації залишки від’ємного значення, які виникли (були задекларовані) в звітних (податкових) періодах до 1 лютого 2015 року та на які згідно із задекларованим платником бажанням відповідно до підпункту «а» пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу в поточному звітному (податковому) періоді було збільшено розмір реєстраційної суми з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту у податковій декларації за звітний (податковий) період, в якому було здійснено таке збільшення.

Наприклад, платник задекларував бажання збільшити реєстраційну суму на 10 тис. грн. у декларації за лютий 2015 року, яку подав до контролюючого органу 10.03.2015. Реєстраційну суму збільшено 23.03.2015. У такому випадку сума 10 тис. грн. має бути зазначена платником у рядку 27 розділу IV декларації за березень 2015 року, в графі 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за березень 2015 року та перенесена до рядка 20.2 розділу III такої декларації.

У рядку 20.3 розділу III декларації вказується сума, на яку збільшено/зменшено залишок від’ємного значення, сформованого після 1 лютого 2015 року, за результатами перевірки контролюючого органу.

Збільшення/зменшення за результатами перевірки контролюючого органу залишку від’ємного значення, сформованого до 1 лютого 2015 року, вказується в графі 10 додатка 2 (Д2) до декларації за звітний період, в якому було винесено та узгоджено рішення за результатами перевірки, та переноситься до рядка 28 розділу IV такої декларації.

Інформація про податкове повідомлення-рішення, яким збільшено/зменшено залишок від’ємного значення податку зазначається в окремій таблиці «*** Збільшено/зменшено залишок від’ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на підставі податкового повідомлення-рішення», що міститься після розділу IV декларації.

Сума, на яку збільшено/зменшено залишок від’ємного значення за результатами подання уточнюючого розрахунку, вказується в рядку 29 розділу IV декларації того звітного періоду, в якому подано такий уточнюючий розрахунок як самостійний документ, або того звітного періоду, за який подається декларація, якщо уточнюючий розрахунок подано як додаток до декларації. До цього рядка включається лише уточнення показників звітних (податкових) періодів до 1 лютого 2015 року. Ця ж сума вказується і в графі 11 додатка 2 (Д2) до такої декларації.

Додаткове поле в рядку 22.1 розділу III декларації передбачено для відображення реєстраційної суми податку, обчисленої на момент подання такої декларації, а рядок 22.1 передбачений для відображення суми перевищення від’ємного значення, що зазначено в рядку 22 декларації над реєстраційною сумою, вказаною у додатковому полі в рядку 22.1.

Водночас у період роботи системи електронного адміністрування податку на додану вартість у тестовому режимі, податкові накладні реєструються платниками податку в ЄРПН без обмеження реєстраційною сумою, а тому у тестовий період реєстраційна сума може мати від’ємне значення.

Таким чином, з метою недопущення некоректного заповнення показників податкової звітності з ПДВ за звітні періоди з лютого 2015 року до завершення тестового режиму роботи системи електронного адміністрування податку на додану вартість:

якщо реєстраційна сума має позитивне значення, то така сума зазначається в додатковому полі рядка 22.1 декларації, а в рядку 22.1 декларації відображається сума перевищення від’ємного значення над реєстраційною сумою. Така сума перевищення від’ємного значення над реєстраційною сумою переноситься до рядка 24 декларації;

якщо реєстраційна сума має від’ємне значення, то в додатковому полі рядка 22.1 декларації зазначається «0″, а сума від’ємного значення з рядка 22 декларації переноситься до рядка 22.1 та рядка 24 декларації.

Значення рядка 23 декларації розподіляється за напрямами використання повністю або частково у зменшення податкового боргу з податку на додану вартість за його наявності (вказується в рядку 23.1), та/або підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (вказується в рядку 23.2). При цьому сума, яка декларується до бюджетного відшкодування, обчислюється в додатку 3 (Д3) до декларації, а значення рядка 23.2 не може бути більшим за значення рядка 3 додатка 3 (Д3) до декларації.

У рядку 23.3 вказується сума, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Значення цього рядка обчислюється як різниця значень рядків 23 та 23.1, 23.2.

Звертаємо увагу, що при заповненні рядка 25.2 декларацій 0121 — 0123, 0130 обов’язковим є заповнення поля декларації «**** Реквізити спеціального рахунку» для забезпечення перерахування на цей рахунок коштів з електронного рахунку платника для забезпечення перерахування на цей рахунок коштів з електронного рахунку платника.

 

3. ОСОБЛИВОСТІ ЗАПОВНЕННЯ ТАБЛИЦІ 1 ДОДАТКА 2 (Д2) ДО ПОДАТКОВОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ З ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ

Загальне правило заповнення таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації:

всі підсумкові показники по кожній графі таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації вказуються в рядку «Усього», який завжди є першим рядком таблиці;

розшифровка показника рядка «Усього» кожної графи таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації здійснюється в хронологічному порядку, починаючи зверху із звітного періоду, який є найближчим до дати подання декларації (найновіший звітний період) та закінчуючи найбільш давнім звітним періодом. Тобто спочатку відображається найближча дата до дати подання декларації, під нею — більш рання дата;

не можуть бути одночасно заповнені в одному рядку графи 2 — 5 додатка 2 (Д2) до декларації (так, наприклад, якщо в одному звітному періоді платником було одночасно задекларовано від’ємне значення двох різних категорій, такі суми вказуються в різних рядках та відповідних графах таблиці 1 додатка 2 (Д2) з однаковою датою у графі 1).

У графі 1 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації вказується звітний (податковий) період, у якому виникла сума від’ємного значення, яка відповідає категорії такої суми, зазначеній у графах 2 — 5 додатка 2 (Д2) до декларації.

Графи 1 — 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації заповнюються у хронологічному порядку виникнення сум, що відображаються в графах 2 — 5. Спочатку зверху у графі 1 зазначається звітний період, в якому виникло значення графи 2 («січень 2015 року» у форматі «01.2015″), потім нижче — в хронологічному порядку (з більш нової дати до більш давньої) звітні періоди, в яких виникли значення графи 3, потім — 4, в останню чергу — графи 5.

До граф 2 — 5 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року переносяться показники декларації за січень 2015 року та у відповідних випадках — попередніх звітних періодів у розрізі категорій такого від’ємного значення та звітних періодів їх виникнення.

Так, наприклад:

непогашений станом на 01.02.2015 залишок суми, яка була задекларована до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобов’язань з податку наступних звітних (податкових) періодів у тій її частині, яка виникла у грудні 2014 року, повинна бути вказана в графі 4 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року, а в графі 1 рядка, в якому вказана ця сума, зазначається звітний період «грудень 2014 року» у форматі «12.2014″;

непогашений станом на 01.02.2015 року залишок суми, яка була задекларована до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобов’язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів у тій її частині, яка виникла у листопаді 2014 року, повинна бути вказана в графі 4 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року у наступному рядку після (нижче) суми, яка була задекларована в грудні 2014 року, а в графі 1 рядка, в якому вказана ця сума, зазначається звітний період «листопад 2014 року» у форматі «11.2014″;

сума залишку від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та сума податку на додану вартість, що була заявлена до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, вказані в рядках 24 та 23.1 відповідно декларації за грудень 2014 року, будуть вказані в різних рядках таблиці 1 додатка 2 (Д2) в графах 3 та 5 відповідно, але при цьому в кожному з цих рядків у графі 1 має бути вказаний звітний період «грудень 2014 року» у форматі «12.2014″.

У графі 2 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року вказується сума від’ємного значення, що підлягає зарахуванню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (показник рядка 20.2 декларації за січень 2015 року), зменшена на суму, зазначену в рядку 20.1 декларації за лютий 2015 року. В графі 1 у цьому випадку вказується звітний період — січень 2015 року у форматі «01.2015″.

При цьому якщо частина значення рядка 20.2 декларації за січень 2015 року, яка відповідає сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у звітному податковому періоді, була перенесена до рядка 22 декларації за січень 2015 року та до рядка 23.1 декларації за січень 2015 року або до рядка 24 такої декларації (згідно з підпунктом «б» пункту 200.4 статті 200 розділу V Кодексу), то в графу 2 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року переноситься залишок значення рядка 20.2 декларації за січень 2015 року, не перенесений до рядків 23.1 та 24 декларації за січень 2015 року та не зазначений в рядку 20.1 декларації за лютий 2015 року.

У графі 3 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року вказується сума залишку від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (показник рядка 24 декларації за січень 2015 року) за мінусом суми, що була включена до графи 20.1 декларації за лютий 2015 року. При цьому значення рядка 24 вказується в рядку «Усього», а розподіл цієї суми в розрізі звітних періодів її виникнення (з більш нової дати до більш давньої) зазначається нижче в цій же графі виходячи з показників, задекларованих платником у додатку 2 (Д2) до декларації за січень 2015 року, у хронологічному порядку.

У графі 4 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року вказуються суми, задекларовані до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобов’язань з податку наступних звітних (податкових) періодів, які залишились непогашеними станом на 01.02.2015 (рядок 23.2 декларацій попередніх звітних періодів).

У графі 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року вказуються залишки сум податку, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку та залишились непогашеними станом на 01.02.2015 (рядок 23.1 декларації за січень 2015 року та попередніх звітних періодів у межах непогашених (невідшкодованих) залишків).

Для коректного заповнення сум, які вказуються в графах 4 та 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації, платникам податку доцільно до дати подання такої декларації звернутися до контролюючого органу, в якому такий платник податків перебуває на обліку, для звірки залишків від’ємного значення станом на 01.02.2015 у розрізі податкових періодів їх виникнення.

Залишки від’ємного значення, які виникли (були задекларовані) в звітних (податкових) періодах до 1 лютого 2015 року, за винятком непогашеного залишку сум податку на додану вартість, що був заявлений за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, та суми, що була включена до графи 20.1 декларації за лютий 2015 року, повинні бути повністю перенесені до граф 2 — 4 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року. Ці суми надалі можуть бути спрямовані або для врахування у збільшення реєстраційної суми (підпункт «а» пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу) або задекларовані до повернення платнику на поточний рахунок у порядку, що діяв у 2014 році (підпункт «б» пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу).

Непогашений залишок сум податку на додану вартість, що був заявлений за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, переноситься до графи 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації повністю або частково за бажанням платника.

Таке рішення платник податку повинен прийняти одноразово та відобразити в графі 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року.

Це обумовлено тим, що у випадку, якщо платник має бажання отримати залишки сум бюджетного відшкодування, які залишилися невідшкодованими станом на 01.02.2015, як бюджетне відшкодування на рахунок у банку, такі суми не переносяться до графи 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року і продовжують обліковуватися в інтегрованій картці платника податку (далі — ІКПП) та відшкодовуються на рахунок платника у банку згідно з нормами Кодексу.

Суми, вказані в графі 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року, надалі можуть бути спрямовані лише для врахування у розрахунку реєстраційної суми (підпункт «а» пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу) і не можуть бути передекларовані як бюджетне відшкодування.

Залишки сум податку, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування та перенесені до граф 4 та 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року, знімаються з обліку в ІКПП та надалі обліковуються в розділі IV декларації та в таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації в наступних звітних періодах до повного їх погашення.

Сума від’ємного значення, яку платник виявив бажання спрямувати для збільшення реєстраційної суми (підпункт «а» пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу), вказується прописом у текстовому полі перед таблицею 1 додатка 2 (Д2) «Відповідно до пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу просимо згідно з підпунктом «а» на суму залишку від’ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів у розмірі (вказується словами) збільшити розмір суми податку, на яку ми маємо право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену згідно з пунктом 2001.3 статті 2001 розділу V Кодексу» (далі — поле «а» додатка 2 (Д2) до декларації), та додатково вказується цифрами в окремому полі електронної форми податкової декларації (дублює суму, вказану словами). Ця сума не може бути більшою за значення графи 14 (рядок «Усього») додатка 2 (Д2) до декларації поточного звітного періоду.

Сума податку, яку вказано в полі «а» додатка 2 (Д2) до декларації, в графі 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації поточного звітного періоду не вказується, а переноситься до графи 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації того звітного періоду, в якому відбулося збільшення реєстраційної суми. Якщо в рахунок збільшення реєстраційної суми зарахована тільки частина суми, вказаної в полі «а» додатка 2 (Д2) до декларації, то до графи 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації переноситься тільки та сума податку, на яку фактично збільшено реєстраційну суму.

Таким чином, перший раз графа 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації може бути заповнена тільки у таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за березень 2015 року (якщо збільшення реєстраційної суми відбудеться у березні 2015 року) та наступних звітних періодах.

Сума від’ємного значення, яку платник податку виявив бажання повернути (відшкодувати) на рахунок у банку(підпункт «б» пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу), вказується прописом у текстовому полі перед таблицею 1 додатка 2 (Д2) «Відповідно до пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу просимо згідно з підпунктом «б» суму залишку від’ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів у розмірі _______ гривень (зазначається словами) (вказується значення рядка 3 таблиці 2 Д2) повернути на рахунок у банку» (далі — поле «б» додатка 2 (Д2) до декларації) у розмірі, не більшому за суму, розраховану в таблиці 2 додатка 2 (Д2) до декларації та зазначається в графі 13 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації поточного звітного періоду.

Суми, вказані платником податку в графах 2 — 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року, в наступних звітних періодах можуть зменшуватися на суму збільшення реєстраційної суми в поточному звітному періоді (вказується в графі 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) та в рядку 27 розділу IV декларації) або шляхом декларування (крім сум, вказаних у графі 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2)) в рахунок бюджетного відшкодування на рахунок платника податку у банку (вказується в графі 13 таблиці 1 додатка 2 (Д2) та в рядку 30 розділу IV декларації).

Суми, включені до граф 2 — 4 таблиці 1 додатка 2 (Д2) в декларації за лютий 2015 року та наступні звітні періоди, можна задекларувати як бюджетне відшкодування на рахунок у банку з дотриманням норм пункту 200.5 статті 200 розділу V Кодексу, і тільки у випадку, якщо ці суми не були задекларовані на збільшення реєстраційної суми. Суми, включені до граф 2 — 4 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації та які платник податку виявив бажання повернути (відшкодувати) на рахунок у банку (зазначені в полі «б» додатка 2 (Д2) до декларації), розраховуються в таблиці 2 додатка 2 (Д2) до декларації, вказуються в графі 13 таблиці 1 додатка 2 (Д2) та переносяться до рядка 30 розділу IV декларації.

Значення сум, вказаних платником податку в графах 2 — 5 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року, може збільшуватися/зменшуватися за рахунок результатів перевірки контролюючого органу на підставі податкового повідомлення-рішення, про що вказується у графі 10 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації, та/або за рахунок показників уточнюючих розрахунків, в яких коригуються залишки від’ємного значення, задекларовані до 01.02.2015, про що вказується у графі 11 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації.

Результати перевірки контролюючого органу відображаються у графах 8 — 10 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації того звітного періоду, в якому було винесено та узгоджено рішення про збільшення/зменшення залишку відповідного від’ємного значення, що обліковується в додатку 2 (Д2) до декларації. Значення графи 10 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації переноситься до рядка 28 розділу IV декларації.

Сума збільшення/зменшення від’ємного значення на підставі уточнюючих розрахунків, поданих до декларацій за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року, відображається у графі 11 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації того звітного періоду, в якому подано такий уточнюючий розрахунок як самостійний документ, або того звітного періоду, за який подається декларація, якщо уточнюючий розрахунок подано як додаток до декларації. Сума уточнення вказується в рядку того звітного періоду, який уточнюється.

У випадку декларування платником у полі «а» додатка 2 (Д2) до декларації сум на збільшення реєстраційної суми, така реєстраційна сума збільшується на значення рядків з графи 14 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації, в якій задекларовано таке бажання, в першу чергу за рахунок сум податку, відображених у графі 5 таблиці 1додатка 2 (Д2) до декларації, потім — у графах з 4 по 2 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації відповідно, в розрізі звітних періодів з дотриманням хронологічного порядку формування від’ємного значення, відображеного у цих графах, починаючи з найдавнішого.

Отже, спочатку у збільшення реєстраційної суми зараховується та відповідно переноситься до графи 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації звітного періоду, в якому відбудеться таке збільшення, сума від’ємного значення, вказана у графі 5 в хронологічному порядку її виникнення, починаючи з найдавнішої, потім після повного погашення суми, зазначеної в цій графі, — сума від’ємного значення з графи 4 в хронологічному порядку її виникнення, починаючи з найдавнішої, потім суми, відображені у графах 3 та 2 відповідно у такому ж порядку.

Значення рядка «Усього, в т. ч.:» графи 14 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації переноситься до рядка 31 розділу IV декларації.

Значення графи 14 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації поточного звітного періоду у розрізі звітних періодів переноситься до графи 6 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за наступний звітний період.

В.о. Голови   М.В. Мокляк

Аудиторская фирма «Триада»
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua
"Все права на материалы, размещенные на auditor.od.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. Разрешается републикация информации размещенной на сайте при соблюдении следующих условий: 1) при публикации на бумажных носителях обязательна ссылка и при этом указывается текст "Аудиторская фирма "Триада", www.auditor.od.ua" - как источник информации; 2) для Интернет-ресурсов – прямая гиперссылка на текст материала, не закрытая от индексации поисковыми системами с текстом "Аудиторская фирма "Триада". Гиперссылка должна быть размещена рядом с наименованием материала или сразу после него".