Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты
Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты

Налог на репатриацию на услуги экспедитора, на выплату фрахта нерезиденту-экспедитору

В данном письме налоговики попытались разложить «по полочкам» различные ситуации по перечислению за границу оплату фрахта и оплату услуг иностранного экспедитора в обложения доходов нерезидента налогом на репатриацию.

Представим в таблице фискальные выводы налоговиков с нашими замечания.

Ситуация Вывод налоговой Замечания
1 Резидент (грузовладелец, экспедитор) оплачивает вознаграждение за экспедирование груза экспедитору-нерезиденту (фрахт не входит в эту оплату) Налог на репатриацию не удерживается на основании абзаца «й» п.141.4.1 НКУ С таким выводом можно согласиться, поскольку экспедиторское вознаграждение действительно прямо не указано в других подпунктах п.141.4.1 НКУ. Поэтому, если за границу перечислять только вознаграждение экспедитора, то налог на репатриацию не нужно начислять даже при отсутствии справки от нерезидента для подтверждения об освобождении согласно международной конвенции. Но, несмотря на это, при проверках налоговики не требуют начислять налог 15% только при наличии справки и соответствующего соглашения со страной нерезидента.
2 Резидент (грузовладелец, экспедитор) оплачивает нерезиденту- экспедитору фрахт за перевозку, которую тот выполняет своим транспортом Налог на репатриацию 6% не начисляется при наличии справки от нерезидента и международной конвенции, предусматривающей освобождение от налога Когда оплата осуществляется непосредственно перевозчику, проблем с обложением никогда не возникало. Главное, чтобы была справка от нерезидента и нормы в конвенции, предусматривающие освобождение от налога соответствующие международные перевозки таким видом транспорта.
3 Резидент (грузовладелец, экспедитор) оплачивает нерезиденту- экспедитору фрахт за перевозку, которую выполняет другой нерезидент-перевозчик Компенсация суммы фрахта нерезиденту-экспедитору не считается фрахтом и следовательно облагается налогом 15% на основании абзаца «й» п.141.4.1 НКУ. Таким образом, если возмещение затрат по фрахту осуществляется не непосредственно фрахтовщику-нерезиденту, а экспедитору, то такая выплата не подпадает под действие международной конвенции. Поэтому даже при наличии справки от нерезидента и соответствующей конвенции должен начисляться налог 15%.

По нашему мнению, такие требования налоговиков необоснованны.

Во-первых, если налоговики не считают суммой фрахта оплату нерезиденту-экспедитору компенсации фрахта, то в этом случае тогда вообще не должно быть налога, поскольку в п.141.4.1 НКУ указано, что доходы в виде компенсации стоимости товаров, выполненных работ, предоставленных услуг не подпадают под определение доходов в соответствии с п. п. 141.4.1 и не подлежат налогообложению.

Во-вторых, в международных конвенциях статьи, посвященные международным перевозкам, никогда не устанавливают условием освобождение от налога наличие статуса бенефициарного (фактического) собственника (ряд экспедиторов имеют индивидуальные консультации, подтверждающие этот вывод). А, как известно, нормы международных конвенций выше норм национального законодательства, в том числе Налогового кодекса.

Поэтому, если нет желания платить налог (причем налоговики с таких выплат хотят даже не 6%, а все 15%) нужно:

1) проверить наличие в конвенции с соответствующей страной освобождающей нормы;

2) следить, чтобы в договоре и первичных документах правильно указывались условия оплаты и обязанности нерезидента;

3) получить справку от нерезидента;

4) по возможности получить справку о резидентстве непосредственного перевозчика (это усилит позицию по доказыванию право на льготу, по этом поводу на основании судебной практики налоговики написали письмо от 31.10.2014 г. N 9033/7/99-99-10-02-02-17).

 

 

Аудитор Сергей Гонтаровский

 

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 11.02.2016 р. N 2869/6/99-99-19-02-02-15

Державна фіскальна служба України розглянула лист щодо оподаткування виплат нерезиденту, який надає транспортно-експедиторські послуги за межами території України, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.

 

Щодо оподаткування виплат нерезиденту, який надає транспортно-експедиторські послуги за межами території України

Статтею 912 ЦКУ визначено, що за договором чартеру (фрахтування) одна сторона (фрахтівник) зобов’язується надати другій стороні (фрахтувальникові) за плату всю або частину місткості в одному чи кількох транспортних засобах на один або кілька рейсів для перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти або з іншою метою, якщо це не суперечить закону та іншим нормативно-правовим актам.

Тобто, фрахтування за своєю суттю є орендою відповідного транспортного засобу для здійснення перевезень.

Порядок укладання та форма договору чартеру (фрахтування) встановлюються транспортними кодексами (статутами).

Водночас за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов’язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов’язаних із перевезенням вантажу (ст. 929 ЦКУ).

Договором транспортного експедирування може бути встановлено обов’язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, обраним експедитором або клієнтом, зобов’язання експедитора укласти від свого імені або від імені клієнта договір з перевезення вантажу, забезпечити відправку й одержання вантажу, а також інші зобов’язання, пов’язані з перевезенням.

Законом України від 01 липня 2004 р. N 1955-IV «Про транспортно-експедиторську діяльність» (далі — Закон N 1955) передбачено, що експедитори для виконання доручень клієнтів можуть укладати договори з перевізниками, портами, авіапідприємствами, судноплавними компаніями тощо, які є резидентами або нерезидентами України.

Експедитори надають клієнтам послуги відповідно до вимог законодавства України та держав, територією яких транспортуються вантажі, згідно з переліком послуг, визначеним у правилах здійснення транспортно-експедиторської діяльності, а також інші послуги, визначені за домовленістю сторін у договорі транспортного експедирування. Статтею 8 Закону N 1955, зокрема, передбачено, що експедитори за дорученням клієнтів фрахтують національні, іноземні судна та залучають інші транспортні засоби і забезпечують їх подачу в порти, на залізничні станції, склади, термінали або інші об’єкти для своєчасного відправлення вантажів.

Істотними умовами договору транспортного експедирування є, зокрема, розмір плати експедитору.

Платою експедитору вважаються кошти, сплачені клієнтом за належне виконання договору транспортного експедирування.

До плати експедитора не включаються витрати експедитора на оплату послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортного експедирування, на оплату зборів (обов’язкових платежів), що сплачуються при виконанні договору транспортного експедирування. Підтвердженням витрат експедитора є документи (рахунки, накладні тощо), видані суб’єктами господарювання, що залучалися до виконання договору транспортного експедирування, або органами влади.

Відповідно до положень абзацу «й» пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу не вважаються доходом, отриманим нерезидентом із джерелом їх походження з України, що оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними п. 141.4 ст. 141 Кодексу, доходи у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту від такого нерезидента (постійного представництва), у тому числі вартості послуг із міжнародного зв’язку чи міжнародного інформаційного забезпечення.

Таким чином, плата нерезиденту за надані резиденту транспортно-експедиційні послуги відповідно до договору транспортного експедирування не є об’єктом оподаткування згідно із пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Водночас зазначаємо, що винагорода (компенсація), що сплачується за договорами перевезення, найму або піднайму судна або транспортного засобу (їх частин) для перевезення вантажів та пасажирів морськими або повітряними суднами, перевезення вантажів залізничним або автомобільним транспортом, вважається фрахтом (пп. 14.1.260 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Згідно з пп. 141.4.4 п. 141.4 ст. 141 Кодексу сума фрахту, що сплачується резидентом нерезиденту за договорами фрахту, оподатковується за ставкою 6 відсотків у джерела виплати таких доходів за рахунок цих доходів. При цьому:

базою для оподаткування є базова ставка такого фрахту;

особами, уповноваженими справляти податок та вносити його до бюджету, є резидент, який виплачує такі доходи, незалежно від того, чи є він платником податку, а також суб’єктом спрощеного оподаткування.

Відповідно до положень пп. 14.1.12 п. 14.1 ст. 14 Кодексу базовою ставкою фрахту вважається сума фрахту, включаючи витрати з навантаження, розвантаження, перевантаження та складування (схову) товарів, збільшена на суму витрат за рейс судна або іншого транспортного засобу, сплачуваних (відшкодовуваних) фрахтувальником згідно з укладеним договором фрахтування.

Таким чином, якщо експедитор здійснює перевезення вантажу із використанням власного транспортного засобу, то послуги з перевезення розглядаються як фрахт, і у разі здійснення виплати винагороди за фрахтування експедитору-нерезиденту застосовуються положення міжнародних договорів для застосування звільнення від оподаткування або зменшеної ставки податку на прибуток.

Якщо нерезидент з метою виконання договору транспортного експедирування залучає до виконання третіх осіб, у тому числі нерезидентів, що надають послуги з фрахту, то компенсація таких виплат резидентом нерезиденту — експедитору не вважаються сумою фрахту, що сплачується резидентом нерезиденту за договорами фрахтування. Компенсація таких виплат відповідно до підпункту «й» пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу є іншими доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, що оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору (п. 3.2 ст. 3 Кодексу).

При цьому відповідно до п. 103.2 ст. 103 Кодексу особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.

Пунктом 103.3 ст. 103 Кодексу встановлено, що бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами міжнародного договору України до дивідендів, процентів, роялті, винагород тощо нерезидента, отриманих із джерел в Україні, вважається особа, що має право на отримання таких доходів.

При цьому бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не може бути юридична або фізична особа, навіть якщо така особа має право на отримання доходу, але є агентом, номінальним утримувачем (номінальним власником) або є тільки посередником щодо такого доходу.

Таким чином, якщо відшкодування витрат на фрахтування транспортного засобу здійснюється не безпосередньо фрахтувальнику-нерезиденту, а експедитору, то така виплата не підпадає під дію положень міжнародних договорів для застосування звільнення від оподаткування або зменшеної ставки податку на прибуток.

____________

Аудиторская фирма «Триада»
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua
"Все права на материалы, размещенные на auditor.od.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. Разрешается републикация информации размещенной на сайте при соблюдении следующих условий: 1) при публикации на бумажных носителях обязательна ссылка и при этом указывается текст "Аудиторская фирма "Триада", www.auditor.od.ua" - как источник информации; 2) для Интернет-ресурсов – прямая гиперссылка на текст материала, не закрытая от индексации поисковыми системами с текстом "Аудиторская фирма "Триада". Гиперссылка должна быть размещена рядом с наименованием материала или сразу после него".