НДС при экспедиторской деятельности: перевозка не делится — по Украине, за границей
Основной вывод из данного письма: начисляя НДС на стоимость международной перевозки ни перевозчик, ни экспедитор не должны делить стоимость перевозки на стоимость по Украине, и за границе, поскольку облагаться весь маршрут должен одинаково (по нулевой ставке, если перевозчик – резидент, не являться облагаемой операцией, если перевозчик – нерезидент). Главное условие для этого – наличие единого международного перевозочного документа (например, СМР).
Кроме этого необходимо понимать, что является признаком «международной перевозки» кроме наличия единого международного перевозочного документа?
Европейским соглашением, касающимся экипажей средств, производящих международные автомобильные перевозки (ЕСТР), к которому Украина присоединилась 07.09.2005г. определено, что под международными автомобильными перевозками понимаются любые автомобильные перевозки с пересечением, по крайней мере, одной границы.
Статьей 1 Конвенции о договоре международной автомобильной перевозки (КДПГ) определено, что данная Конвенция применяется ко всякому договору автомобильной перевозки грузов транспортными средствами за вознаграждение, когда указанные в договоре место приема груза к перевозке и место, предусмотренное для доставки, находятся на территории двух различных стран, из которых по крайней мере одна является договаривающейся страной. То есть из Конвенции следует, что для международной перевозки обязательным является простое пересечение государственной границы страны.
Статьей 1 Закона «Об автомобильном транспорте» указано, что «международные перевозки пассажиров и грузов – перевозки пассажиров и грузов автомобильным транспортом с пересечением государственной границы».
В связи с этим, если перевозка осуществляется только по территории Украины (экспортного, импортного груза под таможенным контролем) без пересечения государственной границы, то НДС на стоимость перевозки следует начислить 20%.
Аудитор Сергей Гонтаровский
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 22.12.2015 р. N 27402/6/99-99-19-03-02-15
Державна фіскальна служба України розглянула звернення платника податку щодо порядку оподаткування транспортно-експедиторської діяльності за умови, що транспортно-експедиторські послуги надаються в межах договорів міжнародного перевезення вантажів та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Питання N 5 Узагальнюючої податкової консультації щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності, затвердженої наказом ДПС України від 06.07.2012 N 610 (далі — наказ N 610), стосується порядку оподаткування транспортно-експедиторської діяльності за умови, що транспортно-експедиторські послуги надаються в межах виконання договорів перевезення вантажів митною територією України, питання N 10 — порядку оподаткування транспортно-експедиторської діяльності за умови, що транспортно-експедиторські послуги надаються у межах договорів міжнародного перевезення вантажів.
Вказану узагальнюючу податкову консультацію підприємство може використовувати у своїй діяльності.
Враховуючи зазначене, при наданні експедитором — резидентом (платником ПДВ) послуг з міжнародного перевезення вантажів із залученням перевізників чи інших учасників транспортно-експедиторської діяльності, нульова ставка, визначена абзацом «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 Кодексу, застосовується саме такими перевізниками чи іншими учасниками транспортно-експедиторської діяльності.
При цьому необхідно враховувати вимоги пункту 189.4 статті 189 Кодексу, а саме: на дату отримання коштів від замовника чи на дату оформлення документів, що підтверджують факт здійснення міжнародного перевезення для замовника, залежно від того, яка з цих подій відбулася раніше, у експедитора виникає податкове зобов’язання з ПДВ на суму перевезення за ставкою 0 відсотків, якщо перевізник є резидентом — платником ПДВ, та на суму наданих такому замовнику експедиторських послуг за ставкою 20 відсотків (якщо замовник послуг зареєстрований на території України як суб’єкт господарювання). У випадку коли перевізник не є резидентом — платником ПДВ податкові зобов’язання у експедитора на вартість послуг з перевезення не виникають.
Нульова ставка ПДВ, визначена підпунктом 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 Кодексу, застосовується до операцій з постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів по всьому маршруту перевезення вантажів у цілому, без поділу його на відрізки в межах митної території України та поза межами митної території України, за умови, що таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.
Голова | Р. М. Насіров |
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua