Портовые сборы при международных перевозках, перегрузке в нейтральных водах не облагаются НДС
Главный вывод из данной налоговой консультации:
портовые сборы с судов, с которых осуществляется погрузка экспортного (транзитного) груза в нейтральных водах на основное судна, освобождаются от НДС в соответствии с пунктом 197.9 НКУ. Аналогично льгота должна применяться и к портовым сборам при перевалке импортного (транзитного) груза в нейтральных водах в обратном направлении при доставке груза в украинский порт, переваленного с основного судна.
Главное условия для применения льготы по НДС – пересечение государственной границы судном, перевозящим груз из украинского порта в нейтральные воды или в обратном направлении. Если выгрузка (погрузка) планируется с судна на судно в нейтральных водах в грузовых документах (коносаменте, грузовом манифесте) в графе «Порт погрузки» или «Порт выгрузки» указывается не иностранный порт, а «нейтральные воды».
Также нужно учесть, что данная льгота касается только определенных портовых сборов (корабельный, канальный, маячный, причальный, якорный, санитарный и административный), а не любых сборов и плат, которые уплачиваются за оказанные услуги в порту (лоцманский сбор, швартовный сбор, сбор за работу буксиров, оплата за обеспечение доступа портового оператора к причалу и другие).
Стоит обратить внимание, что по данному вопросу есть судебная практика компании Interlegal, которая доказывает обоснованной применения льготы по НДС, так как перегрузка груза в нейтральных водах (т.е. смена транспортного средства) не имеет значения для определения вида перевозки и является лишь ее частью.
Выводы из данного письма могут также пригодиться и для других операций, обложение НДС которых зависит от наличия международной перевозки (главный признак международной перевозки – это пересечение государственной границы).
— Услуги по международной перевозке облагаются по нулевой ставке НДС на основании п.195.1.3 НКУ, в том числе при перевозке груза из украинского порта до нейтральных вод или в обратном направлении (для услуг по перевозке также обязательно наличие международного перевозочного документа).
— Не являются объектом обложения НДС, согласно п.196.1.11 НКУ, услуги агентирования и фрахтования морского торгового флота судовыми агентами в пользу нерезидентов, которые предоставляют услуги по международным перевозкам, в том числе осуществляющих перевозку груза из украинского порта до нейтральных вод или в обратном направлении.
Аудитор Сергей Гонтаровский
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 31.12.2015 р. N 28324/6/99-99-19-03-02-15
Державна фіскальна служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), з урахуванням отриманих від Міністерства інфраструктури України листом від […] висновків щодо визначення, які саме перевезення відносяться до міжнародних, розглянула лист платника податку щодо питання оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг, що надаються судну, яке бере участь у перевезенні вантажів, перевантажених з іншого судна у нейтральних водах Чорного моря, та оплачуються портовими зборами, та на доповнення до листа ДФС від […] повідомляє.
Особливості терміну «міжнародне перевезення» визначено у Кодексі торговельного мореплавства України (далі — КТМ України) та Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 N 651 (далі — Порядок).
Відповідно до статті 132 КТМ України міжнародне перевезення — це перевезення між портами України та іноземними портами, які можуть здійснюватися як суднами, що плавають під Державним прапором України, так і за умови взаємності суднами, що плавають під іноземним прапором.
Згідно з пунктом 2 розділу I Порядку міжнародне перевезення — це перевезення товарів з перетином державного кордону з території України на територію іноземної держави; з території іноземної держави на територію України; транзитом через територію України.
Відповідно до пункту 54 частини першої статті 4 Митного кодексу України судно закордонного плавання — це українське або іноземне судно, яке здійснює міжнародні перевезення товарів та/або пасажирів та прибуває на митну територію України або вибуває за її межі.
Тобто будь-яке судно закордонного плавання є учасником міжнародного перевезення.
Таким чином, перевезення морськими суднами вантажу з його перевантаженням (вивантаженням) у нейтральних водах з основного судна на інше та з перетином державного кордону є частиною міжнародного перевезення вантажу з українського порту до іноземного порту або з іноземного порту до українського порту, а судна з цим вантажем мають статус суден закордонного плавання, які здійснюють міжнародні перевезення.
Пунктом 197.9 статті 197 Кодексу визначено, що звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг, що надаються іноземним та вітчизняним суднам, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їхнього багажу і вантажів, та оплачуються ними відповідно до законодавства України портовими зборами.
Отже, оскільки перевезення морськими суднами вантажу з його перевантаженням (вивантаженням) в нейтральних водах з основного судна на інше та з перетином державного кордону відносяться до міжнародних, операції з постачання послуг, що надаються таким суднам та оплачуються відповідно до законодавства портовими зборами, звільняються від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 197.9 статті 197 Кодексу.
Голова | Р. М. Насіров |
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua