Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты
Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты

Уменьшение налога на прибыль на налог на недвижимость за каждый квартал соответственно — «подводные камни» при наличии убытков

16.09.2016г.

 

Квартальный плательщик налога на прибыль имеет право учесть в уменьшение налога на прибыль отчетных периодов – квартала, полугодия, 9 месяцев, года, на суммы авансовых платежей по налогу на нежилую недвижимость, подлежащих оплате за такие отчетные периоды. Такой вывод фискальной службы считаем положительным для квартальных плательщиков налога на прибыль, так как пункт 137.6 НКУ при буквальном прочтении позволяет уменьшать налог на прибыль на сумму начисленного за отчетный период налога на недвижимость, а поскольку базовый период для начисления налога на недвижимость – календарный год за который декларация подана в феврале текущего года, то формально получается, что только за 1 квартал можно уменшить налог на прибыль.

Кроме того налоговики указывают на норму из п.137.6 НКУ, к сожалению не делая из нее никаких выводов: если плательщик налога на прибыль в отчетном периоде не получил прибыль или сумма налога на прибыль меньше суммы налога на недвижимость, остаток суммы такого налога, не учтенный в уменьшение налога на прибыль текущего отчетного периода, не переносится на уменьшение налога на прибыль следующих периодов.

Рассмотрим, какие же «подводные камни» скрываются в данной норме.

а) Плательщик налога на прибыль не получил прибыль или сумма налога на прибыль меньше суммы налога на недвижимость по результатам, например, 1-го квартала, а по результатам полугодия получил прибыль: можно ли будет уменьшить налог на прибыль за полугодие на сумму налога на недвижимость за 1-й квартал, ведь декларация по налогу на прибыль составляется нарастающим итогом?

б) Плательщик налога на прибыль получил прибыль и сумма налога на прибыль больше суммы налога на недвижимость по результатам, например, 1-го квартала,  по результатам полугодия получил убыток, а по результатам 9 месяцев опять получил прибыль: как в декларации по налогу на прибыль нарастающим итогом учитывать суммы налога на недвижимость, подлежащие оплате за эти отчетные периоды?

По нашему мнению, в таких ситуациях, учитывая то, отчетные периоды – не отдельные кварталы календарного года, а квартал, полугодие и т.д., расчет уменьшения налога на прибыль на суммы налога на недвижимость также нужно осуществлять за каждый период в целом, т.е. нарастающим итогом. К сожалению, фискальный подход налоговиков по применению данной нормы может бы совершенно другой, в связи с чем, если будут возникать подобные ситуации у предприятия, то рекомендуем получать индивидуальные налоговые консультации.

 

Аудитор Сергей Гонтаровский


 

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 06.06.2016 р. N 19570/7/99-99-15-02-02-17

Про розгляд листа

Державна фіскальна служба України розглянула лист Офісу великих платників податків ДФС […] щодо зменшення податку на прибуток підприємств на суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.

Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III «Податок на прибуток підприємств» Кодексу.

Відповідно до п. 137.6 ст. 137 Кодексу податок на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету платниками податку, зменшується на суму нарахованого за звітний період податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до ст. 266 Кодексу щодо об’єктів нежитлової нерухомості.

Якщо платник податку на прибуток у звітному періоді не отримав прибутку, або сума податку на прибуток менша за суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, залишок суми такого податку, не врахований у зменшення податку на прибуток поточного періоду, не переноситься на зменшення податку на прибуток наступних податкових (звітних) періодів (другий абзац п. 137.6 ст. 137 Кодексу).

Платники податку — юридичні особи самостійно обчислюють суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта оподаткування декларацію за встановленою формою у порядку, передбаченому ст. 46 Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально (пп. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 Кодексу).

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (пп. 266.6.1 п. 266.6 ст. 266 Кодексу).

Податкове зобов’язання за звітний рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується юридичними особами — авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації (пп. 266.10.1 п. 266.10 ст. 266 Кодексу).

Пунктом 137.4 ст. 137 Кодексу встановлено, що податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 ст. 137 Кодексу, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.

Врахування суми податку на нерухоме майно у зменшення податку на прибуток відображається у рядку 16.2 додатка ЗП до податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 N 897.

Отже, платник податку на прибуток, який подає податкову декларацію за податковий (звітний) період — календарний квартал, півріччя, три квартали, рік, має право врахувати у зменшення податку на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету за результатами такого звітного періоду, суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, нарахованого за такий звітний період. Платник податку, для якого податковий (звітний) період — рік, враховує нараховану суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у зменшення податку на прибуток за підсумками року.

При цьому якщо платник податку на прибуток у звітному періоді не отримав прибутку, або сума податку на прибуток менша за суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, залишок суми такого податку, не врахований у зменшення податку на прибуток поточного періоду, не переноситься на зменшення податку на прибуток наступних податкових (звітних) періодів.

Аудиторская фирма «Триада»
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua
"Все права на материалы, размещенные на auditor.od.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. Разрешается републикация информации размещенной на сайте при соблюдении следующих условий: 1) при публикации на бумажных носителях обязательна ссылка и при этом указывается текст "Аудиторская фирма "Триада", www.auditor.od.ua" - как источник информации; 2) для Интернет-ресурсов – прямая гиперссылка на текст материала, не закрытая от индексации поисковыми системами с текстом "Аудиторская фирма "Триада". Гиперссылка должна быть размещена рядом с наименованием материала или сразу после него".