Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты
Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты

Запрет перечисления авансов за границу свыше 50000 долларов, какие украинские банки имеют рейтинг не ниже инвестиционного класса (о постановлении НБУ от 23.02.2015г. N 124)

Вводится запрет по покупке предприятиями валюты для перечисления за границу, если для этого используютсякредиты. Кроме того введены следующие ограничения.

1. Для уплаты авансовых платежей за товар (под товаром, согласно закону о внешнеэкономической деятельности подразумеваются также услуги) по импортному контракту, общая стоимость которого превышает 50 тыс. долл. США, необходимо иметь подтверждение (разрешение) НБУ. Но это ограничение не применяется, если уплата осуществляется с использованием аккредитива, который подтвержден банком, имеющим рейтинг не ниже инвестиционного класса.

2. Авансовые платежи по импортному контракту, общая стоимость которого превышает 500 тыс.долл. США, могут осуществляться исключительно с использованием аккредитива, который подтвержден банком, имеющим рейтинг не ниже инвестиционного класса.

3. Вышеуказанные ограничения распространяются также на случаи авансовой уплаты по контрактам, заключенными с одним и тем самым нерезидентом, если общая сумма платежей по этим договорам на протяжении одного календарного месяца превышает 50 000 долларов США ли 500 000 долларов США соответственно.

Понятно, что разрешение НБУ на практике получить будет невозможно, или его смогут получать только избранные резиденты, а все остальные должны будут использовать аккредитивы (но не простые, а только подтвержденные банком имеющим рейтинг не ниже инвестиционного класса). Осталось только выяснить, какие же это украинские банки? Мы попытались найти эти рейтинги, действующие в настоящее время, которые присваивает банкам международное агентство Moody’s. Оказалось, что эта информация нигде не афишируется. Но когда мы все же ее нашли, оказалось, что банкам есть что скрывать! Для начала приведем таблицу шкалы Moody’s. Как видим банки имеющие рейтинг Ba1 и ниже не соответствует инвестиционному классу.

довгостроковий  
Aaa Вищий інвестиційний класс
Aa1 Високий інвестиційний класс
Aa2
Aa3
A1 Підвищений інвестиційний класс
A2
A3
Baa1 Нижчий інвестиційний клас
Baa2
Baa3
Ba1 Не   інвестиційний класс спекулятивний
Ba2
Ba3
B1 Високо   спекулятивний
B2
B3
Caa1 Клас   істотного ризику
Caa2 Екстремально   спекулятивний класс
Caa3 Клас   дефолту з малою вірогідністю зростання
Ca
C Дефолт

Оказалось, что ни один банк в Украине не имеет инвестиционный класс агентства Moody’s, который дает право подтверждать аккредитив. Далее приводим для сведения рейтинги украинских банков, которые имеют в нестоящее время хоть какой то рейтинг, остальные банки не имеют никакого рейтинга агентства Moody’s. Получается, предприятия не смогут выставить аккредитив, подтвержденный украинским банком и никто не сможет перечислять предоплату за границу по контрактам свыше 50000 долларов США.

First Ukrainian   International Bank, PJSC Ca Класс дефолта с малой достоверностью возрастания
VAB   Bank Ca Класс   дефолта с малой достоверностью возрастания
Bank Finance and Credit JSC Ca Класс   дефолта с малой достоверностью возрастания
Raiffeisen   Leasing Aval B3.ua Высоко   спекулятивный
OTP   Bank (Ukraine) Ca Класс   дефолта с малой достоверностью возрастания
Raiffeisen   Bank Aval Ca Класс   дефолта с малой достоверностью возрастания
Privatbank Ca Класс   дефолта с малой достоверностью возрастания
Ukreximbank Ca Класс   дефолта с малой достоверностью возрастания
Subsidiary Bank Sberbank of   Russia Ca Класс   дефолта с малой достоверностью возрастания
Savings   Bank of Ukraine Ca Класс   дефолта с малой достоверностью возрастания
Pivdennyi   Bank, JSCB Ca Класс   дефолта с малой достоверностью возрастания
Prominvestbank Ca Класс   дефолта с малой достоверностью возрастания

Аудитор Гонтаровский С.В.

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 23 лютого 2015 року N 124

Про особливості здійснення деяких валютних операцій

Відповідно до вимог статті 99 Конституції України, статей 7, 25, 44, 56 Закону України «Про Національний банк України», Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року N 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» Правління Національного банку України постановляє:

1. Запровадити такі додаткові заходи щодо діяльності банків у сфері проведення валютних операцій:

1) заборонити уповноваженим банкам здійснювати купівлю іноземної валюти за дорученням клієнтів за рахунок коштів у гривні, залучених цими клієнтами у формі кредиту. Відповідальність за порушення вимог цього підпункту покладається на уповноважені банки.

Вимоги цього підпункту не поширюються на операції фізичних осіб, що здійснюються за рахунок кредитних коштів у гривні з метою виконання власних зобов’язань перед уповноваженим банком-кредитором за договором споживчого кредитування в іноземній валюті;

2) заборонити уповноваженим банкам здійснювати авансові платежі (попередню оплату) в іноземній валюті за імпорт товару за зовнішньоекономічним договором (контрактом), загальна вартість якого перевищує 50000 доларів США (еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на день укладення договору), якщо Національним банком України повідомлено уповноважений банк про непідтвердження можливості здійснення цих платежів. Підтверджені платежі виконуються не раніше третього операційного дня з дня подання уповноваженим банком інформації про ці платежі в реєстрі.

Уповноважені банки для погодження зазначених платежів зобов’язані формувати відповідний реєстр, що подається до Національного банку України засобами електронної пошти разом з копіями документів (у сканованому вигляді), які є підставою для здійснення цих операцій. Уповноваженим банкам не дозволяється надсилати на погодження до Національного банку України протягом одного робочого дня інформацію про дві і більше операції резидента з одним і тим самим нерезидентом, які планується здійснювати через один уповноважений банк.

Вимоги цього підпункту не поширюються на імпортні операції резидентів під час здійснення ними розрахунків у формі документарного акредитива, які відповідають умовам, визначеним підпунктом 3 цього пункту (незалежно від суми операції);

3) зобов’язати уповноважені банки здійснювати авансові платежі (попередню оплату) в іноземній валюті за імпорт товару за зовнішньоекономічним договором (контрактом), загальна вартість якого перевищує 500000 доларів США (еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на день укладення договору), виключно з використанням акредитивної форми розрахунків, яка відповідає таким умовам:

акредитив має бути підтверджений банком, рейтинг якого за класифікацією однієї з провідних світових рейтингових компаній (Fitch IBCA, Standard & Poor’s, Moody’s) відповідає вимогам до першокласних банків (не нижче інвестиційного класу);

купівля іноземної валюти може здійснюватись виключно з метою забезпечення підтвердження акредитива (формування грошового забезпечення) та для оплати послуг банків-нерезидентів, які беруть участь в операціях за акредитивом;

оплата коштів за акредитивом здійснюється після отримання документів та встановлення їх належного представлення.

2. Вимоги підпунктів 2 та 3 пункту 1 цієї постанови поширюються на купівлю, перерахування іноземної валюти за власними операціями уповноважених банків та операціями, що здійснюються за дорученням клієнтів.

3. У разі невизначення зовнішньоекономічним договором (контрактом), який передбачає імпорт товару, загальної вартості договору вимоги підпунктів 2 та 3 пункту 1 цієї постанови застосовуються, якщо загальна сума переказів (на виконання зобов’язань перед нерезидентом щодо імпорту товару), здійснених починаючи з дати набрання чинності цією постановою, разом із сумою переказу, доручення на виконання якого надане, перевищує 50000 доларів США чи 500000 доларів США відповідно, або еквівалент цієї суми в іншій валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют.

Якщо зовнішньоекономічний договір (контракт), який передбачає імпорт товару, було укладено до набрання чинності цією постановою, то вимоги підпунктів 2 та 3 пункту 1 цієї постанови застосовуються, якщо загальна вартість товару, що придбавається в нерезидента згідно з цим договором, яка на дату набрання чинності цією постановою ще не сплачена та підлягає оплаті відповідно до умов договору, перевищує 50000 доларів США чи 500000 доларів США відповідно, або еквівалент цієї суми в іншій валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют.

Вимоги підпунктів 2 та 3 пункту 1 цієї постанови поширюються також на випадки здійснення резидентом авансових платежів (попередньої оплати) в іноземній валюті за імпорт товарів за зовнішньоекономічними договорами (контрактами), укладеними з одним і тим самим нерезидентом, якщо загальна сума платежів за цими договорами протягом одного календарного місяця перевищує 50000 доларів США чи 500000 доларів США відповідно, або еквівалент цієї суми в іншій валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют.

4. На час дії цієї постанови інші нормативно-правові акти Національного банку України діють у частині, що не суперечить вимогам цієї постанови.

5. Департаменту відкритих ринків (Чурій О. Є.) довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України та банків України для використання в роботі, а банкам України — до відома їх клієнтів.

6. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.

7. Контроль за виконанням цієї постанови залишаю за собою.

Голова В. О. Гонтарева
Аудиторская фирма «Триада»
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua
"Все права на материалы, размещенные на auditor.od.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. Разрешается републикация информации размещенной на сайте при соблюдении следующих условий: 1) при публикации на бумажных носителях обязательна ссылка и при этом указывается текст "Аудиторская фирма "Триада", www.auditor.od.ua" - как источник информации; 2) для Интернет-ресурсов – прямая гиперссылка на текст материала, не закрытая от индексации поисковыми системами с текстом "Аудиторская фирма "Триада". Гиперссылка должна быть размещена рядом с наименованием материала или сразу после него".