Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты
Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты

Льготы по аренде государственного имущества во время военного положения

01.08.2022


 

На постанову КМУ від 27 травня 2022 р. N 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» рекомендуємо звернути увагу не тільки компаній, які здають в оренду таке майно, а також тих, які орендують державне або комунальне майно. Кабмін цією постановою визначив особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану.

 

Постановою, зокрема, передбачено наступне (розглянемо на прикладі підприємств, які ведуть діяльність в Одеської області).

 

1. Звільнення від орендної плати або знижка.

 

1. 1. На період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна: фізичні особи та фізичні особи — підприємці, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану. Звертаємо увагу, що ця пільга не стосується орендарів — юридичних осіб.

 

1.2. На період воєнного стану, але у будь-якому разі не довше ніж до 30 травня 2022 р., за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі, які використовують майно, розміщене на територіях Одеської області.

 

На період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше таким орендарям орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації) після 30 травня 2022 р. відповідно і до закінчення трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану.

 

Звільнення або перерахунок орендної плати здійснюється без окремого рішення орендодавця,  тобто зміни в договір оренди чи отримувати погодження орендодавця. За наявності на 01.06.2022 року переплати кошти зараховуються в рахунок орендної плати за майбутній період.

 

Звертаємо увагу, що ця пільга стосується орендарів, як фізичних осіб, ФОП та юридичних осіб.

 

2. Договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом 4-х місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану, крім випадку, коли балансоутримувач з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди повідомив орендодавцю та орендарю про непродовження договору оренди з підстав, визначених ст. 19 Закону «Про оренду державного та комунального майна». Зазначена норма щодо продовження договору не застосовується до договорів, щодо яких рішення про їх продовження прийнято на аукціоні і аукціон, та оголошено до дати набрання чинності цією постановою. Для продовження договору оренди на вищезгаданий строк заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються;

 

3. Договори оренди державного та комунального майна в період воєнного стану можуть бути достроково припинені за заявою орендаря, поданою ним орендодавцю на адресу електронної пошти, зазначену в договорі оренди. Заява вважається належно поданою, якщо вона підписана уповноваженою особою орендаря, а її PDF-копія надіслана з електронної адреси орендаря, зазначеної в договорі оренди. Звертаємо увагу, що мова не йде про заяву в якості електронного документа з КЕП, а достатньо скана в вигляді файла PDF, але на нашу думку, з урахуванням інших норм законодавства, все ж таки бажано, щоб цю заяву орендар направив орендодавцю через один з сервісів, як електронний документ з КЕП (якщо направити у паперовому вигляді поштою немає можливості);

 

4. На період воєнного стану аукціони з передачі майна в оренду проводяться не раніше ніж через 5 календарних днів, але не пізніше ніж через 35 днів після публікації в електронній торговій системі оголошення про передачу майна в оренду;

 

Протокол про результати електронного аукціону з оренди державного та комунального майна, договір оренди, що укладається за результатами проведення електронного аукціону, та акт приймання-передачі об’єкта оренди підписуються за допомогою кваліфікованого електронного підпису з урахуванням вимог Закону «Про електронні довірчі послуги», крім випадків, коли на підписанні таких документів у письмовій формі наполягає переможець аукціону;

 

5. Державне та комунальне майно, передане в оренду, може бути тимчасово вилучене із користування орендарів у порядку, встановленому Законом «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».

 

На нашу думку ця постанова, з урахуванням наданих пільг, значно полегшить становище орендарів у період воєнного стану та після його завершення.

 

Постанова КМУ від 27.05.2022 N 634 набула чинності 01.06.2022 року.

 

Аудитор Сергій Гонтаровський

 

 

Аудиторская фирма «Триада»
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua
"Все права на материалы, размещенные на auditor.od.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. Разрешается републикация информации размещенной на сайте при соблюдении следующих условий: 1) при публикации на бумажных носителях обязательна ссылка и при этом указывается текст "Аудиторская фирма "Триада", www.auditor.od.ua" - как источник информации; 2) для Интернет-ресурсов – прямая гиперссылка на текст материала, не закрытая от индексации поисковыми системами с текстом "Аудиторская фирма "Триада". Гиперссылка должна быть размещена рядом с наименованием материала или сразу после него".