Авансовые взносы при выплате госдивидендов (части чистой прибыли) за 4 квартал 2015 с суммы превышения
Основной вывод с данного письма относительно уплаты авансовых взносов по налогу на прибыль при уплате госдивидендов (части чистой прибыли) в бюджет:
поскольку базовым отчетным периодом для начисления и уплаты госдивидендов является квартал (п. 2 Порядка № 138), а уменьшать дивидендный авансовый взнос при его выплате можно только на годовой объект обложения налогом на прибыль (57.11.2 НКУ), то авансовый взнос при выплате дивидендов за I-III рассчитывается и уплачивается в бюджет со всей суммы госдивидентов, и лишь при уплате за IV квартал, если налог на прибыль уже уплачен, авансовый взнос платится с превышения суммы таких квартальных дивидендов над 1/4 объекта налогооблагаемой прибыли за отчетный год.
Напоминаем, что авансовый взнос при выплате дивидендов рассчитывается не от всей суммы уплаченных дивидендов, а от суммы превышения дивидендов, подлежащих выплате, над значением объекта налогообложения за соответствующий налоговый год, по результатам которого выплачиваются дивиденды.
Кроме того, установлено специальное правило начисления аванса с суммы превышения, если дивиденды выплачиваются за неполный год. В этом случае для расчета превышения использовать необходимо сумму прибыли, исчисленную пропорционально количеству месяцев, за которые уплачиваются дивиденды. Это правило возможно применить, если выплата осуществляется по окончании года, но за не полный год (т.е. когда известна сумма налога на прибыль за год и она погашена).
Если же год не окончен, а дивиденды уплачиваются, например, по окончании каждого квартала, то сумма налога на прибыль за год еще не известна и не погашена. В этом случае аванс на дивиденды нужно будет начислять не с суммы превышения, а со всей суммы дивидендов.
Следовательно, при выплате госдивидендов за I — III кварталы авансовый взнос по налогу на прибыль уплачивается со всей суммы, и лишь при уплате за IV квартал, если налог на прибыль уже уплачен, авансовый взнос платится с превышения суммы таких квартальных дивидендов над 1/4 объекта налогооблагаемой прибыли за отчетный год.
Например, если налогооблагаемая прибыль за 2015 года составила 120 тыс. грн., то ¼ часть данной прибыли составит 30 тыс. грн., госдивиденды за IV квартал 2015 года начислены в сумме 50 тыс. грн., то, аванс по налогу на прибыль нужно уплатить от суммы превышения – 20 тыс.грн. Но это при условии, если налог на прибыль с этой прибыли (120 тыс.грн.) уплачен в бюджет на момент выплаты дивидендов с этой прибыли. Если же налог еще не уплачен в бюджет, то аванс нужно начислить и уплатить в бюджет со всей суммы дивидендов (с суммы 50 тыс.грн.).
Аудитор Сергей Гонтаровский
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 16.07.2015 р. N 14870/6/99-99-19-02-02-15
Щодо порядку розрахунку суми авансового внеску з податку на прибуток при сплаті частини чистого прибутку
Державна фіскальна служба України розглянула лист Державної адміністрації залізничного транспорту України «Укрзалізниця» <…> щодо порядку розрахунку суми авансового внеску з податку на прибуток при сплаті частини чистого прибутку і повідомляє.
Відповідно до пп. 57.11.2 п. 57.11 ст. 57 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) крім випадків, передбачених пп. 57.11.3 п. 57.11 ст. 57 Кодексу, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.
Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов’язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за ставкою, встановленою п. 136.1 ст. 136 Кодексу. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.
При цьому у разі, якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обрахунку суми зазначеного перевищення використовується значення об’єкта оподаткування, обчислене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Вказаний авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.
Це положення поширюється також на державні некорпоратизовані, казенні або комунальні підприємства, які зараховують суми дивідендів у розмірі, встановленому органом виконавчої влади, до сфери управління якого належать такі підприємства, відповідно до державного або місцевого бюджету.
Враховуючи те, що частина чистого прибутку (доходу) згідно з п. 2 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року N 138, сплачується наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності, тобто базовим податковим (звітним) періодом для нарахування та сплати цього платежу є календарний квартал, а для розрахунку авансового внеску згідно з пп. 57.11.2 п. 57.11 ст. 57 Кодексу платник податку повинен враховувати значення об’єкта оподаткування податкового (звітного) року, то авансовий внесок при нарахуванні та сплаті частини чистого прибутку (доходу) за підсумками звітного кварталу, півріччя, трьох кварталів розраховується зі всієї суми частини чистого прибутку (доходу), що підлягає виплаті.
Разом з цим у разі, якщо на момент сплати частини чистого прибутку (доходу) за IV квартал звітного року подана декларація з податку на прибуток за такий рік та погашені зобов’язання, нараховані у такій декларації, авансові внески нараховуються на суму перевищення частини чистого прибутку, що підлягає виплаті за IV квартал звітного року, над значенням об’єкта оподаткування податком на прибуток за такий рік, поділеним на 12 та помноженим на 3 (пропорційно до кількості місяців, за які виплачується частина чистого прибутку (доходу)).
Голова | Р. Насіров |
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua