Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты
Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты

Біткойн, у підприємств і підприємців до цієї «валюти» багато питань — облік, оподаткування, курсові різниці, ризики: 6 питань та 6 відповідей

05.11.2016


 

 

Біткойн, у підприємств і підприємців до цієї «валюти» багато питань:

1) як обліковувати цю «валюту», адже вона не поступає на банківський рахунок?

2) як відображати в обліку курсову ризницю по біткойнам?

3) чи можливо продати послуги (товар) за біткойни в Украіні, та чи можливо купити товар (послугу) за біткойни, і віднести  на витрати при використанні товару (послуг)?

4) можливо чи ні купити біткойни?

5) поширюються чи ні на цю «валюту» валютний контроль та термін зарахування валютних надходжень при розрахунках з нерезидентами?

6) який є ризик при виконані операцій с біткойнами: ризик визнання цих операцій нікчемними і як слідство не визнання податкового кредиту ПДВ, та витрат?

 

Якщо узагальнити норми законодавства, та з урахуванням висновків наших експертів, то на ці питання можна дати такі стислі відповіді.

  1. Біткойни, це не валюта в розумінні українського законодавства, це своєрідне право, тому їх облік вести на рахунку 12 (наприклад, субрахунок «титульні знаки Біткойн»).
  2. Курсових різниць по біткойнам не може бути, оскільки це не валюта. В зв’язку з чим, може бути тільки переоцінка нематеріального активу Біткойн.
  3. Продавати та покупати в Україні за біткойни товар (послуги) можна, але в розумінні нашого законодавства це буде обмін нематеріального активу на товар (послугу). Так само можливо відобразити цей товар (послугу) в витратах як в бухгалтерському, так и податковому обліку (податкова не має підстав не признавати ці операції, але треба грамотно аргументувати). Якщо, ви платник ПДВ та оплачуєте товар (послугу) біткойнами, то оскільки ця «валюта» є нематеріальнім активом, то треба нарахувати зверху ПДВ. Якщо ви отримуєте біткойни за продаж товару (послуг) та від покупця-платника ПДВ отримаєте податкову накладну, то маєте право на податковий кредит.
  4. Купити біткойни в Україні можливо за гроші: є спеціальні портали в Інтернеті, наприклад, BTCBANK, BTC-TRADE, UKRCASH, E-BTC, KUNA.
  5. Валютний контроль не поширюється на цю «валюту», оскільки в розумінні нашого законодавства це не валюта. У зв’язку з чим, якщо ви будете оплачувати біткойнами імпортний товар, отриманий від нерезидента, або отримаєте цю «валюту» за поставку вами товару (послуг) нерезиденту, то майте на увазі, що це буде бартер (взаємозалік). А як відомо, поки що залік в розрахунках з нерезидентами заборонено.
  6. Ризики є, але вони більш пов’язані з браком конкретних норм права чи роз’яснень податкових органів, що регулюють обіг біткойнів. Тому є ймовірність того, що податковий орган буде трактувати ці операції не так, як бачить їх платник податків. Податковий орган, наприклад, може вважати біткойн незаконним засобом платежу, та як слідство визнавати операцію нікчемною. Але такі дії податківців вважаємо незаконними. Правомірність операцій з біткойнами можна відстояти та доказати в суді при грамотному документальному забезпеченні операцій. При правильному оформленні операцій починаючи з договору, первинних документів і бухгалтерських регістрів, вважаємо, що взагалі ніяких проблем не виникатиме з перевіряючими органами і ви зможете довести свою правоту не доводячи справу до суду.

 

Аудитор Сергей Гонтаровский

 

 

Аудиторская фирма «Триада»
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua
"Все права на материалы, размещенные на auditor.od.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. Разрешается републикация информации размещенной на сайте при соблюдении следующих условий: 1) при публикации на бумажных носителях обязательна ссылка и при этом указывается текст "Аудиторская фирма "Триада", www.auditor.od.ua" - как источник информации; 2) для Интернет-ресурсов – прямая гиперссылка на текст материала, не закрытая от индексации поисковыми системами с текстом "Аудиторская фирма "Триада". Гиперссылка должна быть размещена рядом с наименованием материала или сразу после него".