ДЕЙСТВИЯ РАБОТОДАТЕЛЯ В ОТНОШЕНИИ РАБОТНИКОВ, КОТОРЫХ БЫЛО МОБИЛИЗИРОВАННО ИЛИ ОНИ ЗАЧИСЛЕНЫ В ТЕРОБОРОНУ
12.06.2022
Працівника мобілізовано.
За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток.
Враховуючи перераховані гарантії, такі працівники не підлягають звільненню на підставі пункту 3 частини першої статті 36 КЗпП, а лише увільняються від виконання обов’язків, передбачених трудовим договором, що оформлюється відповідним наказом (розпорядженням) роботодавця.
На підставі підтверджуючих документів (повістки, копії контракту тощо) роботодавцю слід видати наказ про увільнення працівника від роботи на період проходження військової служби. Приблизний текст наказу:
«УВІЛЬНИТИ
БІЙЦЯ ___________, посада: _____________________, від роботи на час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, зі збереженням середнього заробітку з «___»__________2022 р. до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення з військової служби».
Примітка: якщо працівника призвали як резервіста, то в наказі замість «призовом під час мобілізації, на особливий період» зазначаєте «призовом осіб із числа резервістів в особливий період».
У табелі обліку робочого часу не відпрацьований час відображається літерним кодом «ІН».
За час військової служби зберігаєте за працівником середню зарплату (ст. 119 КЗпП). Її розраховуєте згідно з Порядком, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 № 100 виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують початку військової служби.
Працівника зараховано до тероборони.
Згідно з частиною другою статті 24 Закону України „Про основи національного спротиву” на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Відповідно до частини першої статті 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.
Враховуючи специфіку служби в територіальній обороні, яка може передбачати не постійне, а періодичне залучення працівника до виконання своїх обов’язків, вважаємо, що роботодавцю не потрібно в обов’язковому порядку видавати наказ про увільнення працівника від виконання роботи за трудовим договором.
В кожному конкретному випадку слід виходити із рівня залучення працівника до участі в територіальній обороні, кількості робочого часу, який витрачає працівник на цю діяльність та ефективність і можливість виконання його обов’язків за трудовим договором.
При цьому на час виконання працівниками обов’язків з територіальної оборони у робочий час їм гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.
Документами, що підтверджують участь в територіальній обороні є контракт добровольця територіальної оборони. Якщо такого контракту немає, однозначно звільняти працівника за невихід на роботу не можна. Краще табелювати «НЗ» або визнання час відсутності такого працівника поважним — проставляти в табелі «І». Оплаті такі часи не підлягають.
Найскладнішою є ситуація, коли мобілізовано директора юрособи або ФОПа з найманими працівниками. Одразу стають питання, чи є особи, уповноважені діяти від імені роботодавця на підставі статутних документів або довіреності, чи оформлено на таких осіб право підпису та чи є електронний підпис, та інші питання. У кожному такому випадку рішення можуть бути різними. Тому керівникам компаній радимо заздалегідь вирішити ці питання.
Аудитор Сергій Гонтаровський
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua