Налоговая накладная, зарегистрированная в ЕРНН, в налоговом кредите может отражаться в течение 365 дней в декларации НДС не любого периода
Многие предприятия в силу разных причин не отражают полученные налоговые накладные в налоговом кредите декларации за месяц, в котором выписана налоговая накладная (по своевременно зарегистрированным) или в декларации за месяц, в котором зарегистрирована налоговая накладная (по несвоевременно зарегистрированным). В этом случае предприятие может воспользоваться нормой п.198.6 НКУ о правиле 365 дней:
«якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної»
Правовой анализ данной нормы указывает на то, что право отразить налоговый кредит сохраняется в течение 365 дней, но не в любом периоде этого срока, а в «соответствующем». Что такое «соответствующий период» в понимании данной нормы – это месяц, в котором выписана налоговая накладная (по своевременно зарегистрированным) или месяц, в котором зарегистрирована налоговая накладная (по несвоевременно зарегистрированным).
Следовательно, отразить в соответствующем месяце можно только через представление уточненки.
Но из данного письма можно сделать также вывод, что отразить налоговые накладные можно в любом периоде, которые охватывают 365 дней, т.е. не через представление уточненки, а отражая в декларации за любой из периодов в течение 365 дней.
Аналогичный вывод делают также налоговики в другом письме от 7 октября 2015 г. N 23580/5/99-99-19-03-02-16.
По нашему мнению, такой вывод не совсем соответствует норме Кодекса, поэтому если предприятие хочет «подстраховаться», показывая «опоздавшие» налоговые накладные не через уточненки, а в любом из периодов в течение 365 дней, то лучше получить индивидуальную налоговую консультация.
Аудитор Сергей Гонтаровский
щодо включення до податкового кредиту сум ПДВ, сплачених (нарахованих) у зв’язку з придбанням товарів/послуг та зазначених у податковій накладній
Лист Державної фіскальної служби України
від 6 жовтня 2015 р. N 21157/6/99-99-19-03-02-15
Державна фіскальна служба України розглянула лист платника податку щодо включення до податкового кредиту сум ПДВ, сплачених (нарахованих) у зв’язку з придбанням товарів/послуг та зазначених у податковій накладній, якщо така податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) з порушенням терміну її реєстрації, та повідомляє.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно з пунктом 198.6 статті 198 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 ПКУ.
У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.
Враховуючи зазначене, податкові накладні/розрахунки коригування, які станом на 29.07.2015 своєчасно не зареєстровані в ЄРПН та по яких станом на вказану дату не сплинув граничний термін їх реєстрації в ЄРПН (з дати їх складання не минуло 180 календарних днів), можуть бути включені до складу податкового кредиту не раніше звітного періоду, в якому такі податкові накладні/розрахунки коригування зареєстровано в ЄРПН, та не пізніше ніж 365 календарних днів з дати складання.
Голова Р.М. Насіров
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua