Нужно ли заполнять приложение ПН декларации по налогу на прибыль, если налог на репатриацию не удерживается? А если осуществляются выплаты нерезидентам, которые не облагаются не потому, что применяются нормы той или иной международной конвенции, а потому, что эти выплаты не подпадают под требования НКУ?
24.10.2016г.
Нужно ли заполнять приложение ПН к декларации о прибыли в случае, если при выплате дохода нерезиденту, налог на репатриацию удерживать не нужно?
Налоговики в своем письме ответили, что заполнять все графы приложения ПН нужно в любом случае есть сумма налога к уплате или нет,
Основание для этого следующее: кодексом не предусмотрено освобождение от декларирования сумм доходов нерезидентов, которые согласно правил международного договора освобождены от налогообложения и с которых не удерживается и не перечисляется налог с доходов нерезидентов.
В случае, когда с нерезидентов не удерживается налог на доходы нерезидентов, в графе 5 «Ставка налога» рекомендуем указывать 0.
Возникает вопрос, нужно ли отражать в приложении ПН выплаты нерезидентам, которые не облагаются не потому, что применяются нормы той или иной международной конвенции, а потому, что эти выплаты не подпадают под действие п.141.4 НКУ, в котором указан перечень облагаемых выплат нерезидентам?
Считаем, что не нужно. Речь идёт о расчётах с нерезидентом за импортный товар или импортные услуги, которые являются доходами нерезидента в виде выручки или других видов компенсации стоимости товаров, выполненных работ, оказанных услуг, переданных резиденту от такого нерезидента, которые не указаны в п.141.4 НКУ. Например: семинар в Голландии, на который украинская компания отправила своего представителя. Для украинской компании это импорт услуг, однако, для компании нерезидента этот доход не является доходом с источником происхождения с Украины, а является их выручкой. Следовательно, перечисляя валюту данному нерезиденту, плательщик из Украины не должен удерживать налог на репатриацию и не должен, соответственно, включать такую выплату в приложение ПН Декларации о прибыли. Также к таким работам можно отнести, например, ремонтные работы.
Есть ли какие-либо санкции в случае неотражения в приложении ПН выплачиваемых доходов нерезидентам, которые не облагаются на основании международных конвенций?
Штрафных санкций нет. К плательщику будет применён только административный штраф за неправильное составление Декларации о прибыли.
Аудитор Сергей Гонтаровский
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 17.06.2016 р. N 13557/6/99-99-15-02-01-16
Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), розглянула лист <…> щодо необхідності заповнення додатка ПН до рядка 23 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств у разі виплати доходів нерезиденту, які відповідно до правил міжнародного договору звільнені від оподаткування та з яких не утримується та не перераховується податок на доходи нерезидентів і повідомляє.
Пунктом 103.9 статті 103 розділу III Кодексу передбачено, що особа, яка виплачує доходи нерезидентові, зобов’язана у разі здійснення у звітному періоді виплат нерезидентам доходів із джерелом їх походження з України подавати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням звіт про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів у строки та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до пункту 103.2 статті 103 Кодексу податковий агент має право самостійно застосовувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.
Слід зазначити, що застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа (довідки), який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 статті 103.
Довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена згідно з законодавством України.
Пунктом 103.7 статті 103 Кодексу передбачено, що при здійсненні банками та фінансовими установами України операцій з іноземними банками, пов’язаних з виплатою процентів, підтвердження факту, що такий іноземний банк є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України, не вимагається, якщо це підтверджується витягом з міжнародного каталогу «International Bank Identifier Code» (видання S.W.I.F.T., Belgium International Organization for Standardization, Switzerland).
Під час подання Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 р. N 897 та зареєстрована у Міністерстві юстиції України 11.11.2015 р. за N 1415/27860 (далі — Декларація), платникам податку на прибуток підприємств необхідно заповнити всі графи додатка ПН до Декларації, при цьому у разі виплати доходів нерезиденту, які відповідно до правил міжнародного договору звільнені від оподаткування та з яких не утримується та не перераховується податок на доходи нерезидентів, у графу 5 «Ставка податку (%) згідно з міжнародним договором» рекомендуємо вказати 0.
Кодексом не передбачено звільнення від декларування сум доходів нерезидентів, які відповідно до правил міжнародного договору звільнені від оподаткування та з яких не утримується та не перераховується податок на доходи нерезидентів.
Голова | Р. Насіров |
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua