Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты
Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты

Налоги, проверки и штрафы при карантине — важные нововведения для налогоплательщиков в 2020

24.03.2020


 

Набули чинності важливі Закони (№530 и №533) щодо підтримки платників податків для зменшення негативних наслідків від коронавірусу.

Зупинимося на деяких нормах, важливих для широкого кола платників податків.

 

  1. Відміна штрафних санкцій за порушення податкового законодавства.

За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року, штрафні санкції не застосовуються крім санкцій за:

1) порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії (ст. 1231 ПКУ);

2) відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу (ст. 124 ПКУ);

3) порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, що застосовуються на загальних підставах (ст. 1281 ПКУ);

4) порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати. Таким чином, на нашу думку, штрафи за такі поширені порушення, як нереєстрація / несвоєчасна реєстрація податкових та акцизних накладних у вказаному періоді застосовуватись не повинні. Як будуть застосовуватись санкції по податковим накладним з «простроченою» реєстрацією, але зареєстрованими у цьому періоді – поки що незрозуміло.

Також, з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

З 1 березня по 30 квітня скасовуються штрафи та пеня за несвоєчасну або неповну сплату ЄСВ, а також несвоєчасне подання звітності по ЄСВ.

 

  1. Мораторій на перевірки.

Запроваджено мораторій на проведення документальних та фактичних податкових перевірок з 18 березня по 31 травня  2020 року, крім перевірок, що стосуються бюджетного відшкодування ПДВ. Крім того звертаємо увагу, що мораторій не діє на камеральні перевірки, які включають до себе і перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних.

Перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на цей період. До 30 березня ДПС оприлюднить оновлений план-графік перевірок.

Установлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ на період з 18 березня по 18 травня 2020 року.

Також, на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Зокрема, не будуть проводитися планові перевірки Фінінспекцією.

 

  1. Звільнення від нарахування та сплати плати за землю та податку на нерухоме майно.

3.1. Не нараховується та не сплачується у період з 1 березня року по 30 квітня 2020 року плата за землю за земельні ділянки,  у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в  господарській  діяльності.  При цьому платники плати за землю мають право (на нашу думку – повинні, інакше буде «добровільне» декларування податкових зобов’язань, та виникне недоїмка) подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відобразити зміни податкового зобов’язання із сплати плати за землю за відповідні місяці. Сподіваємось, що відсутність господарської діяльності та відсутність документів на право власності або користування не вплинуть на застосування цієї пільги.

3.2. Об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з 1 березня по 30 квітня 2020 року. Юридичні особи мають право (повинні) подати уточнюючі декларації на зменшення податкових зобов’язань за березень та квітень.

 

  1. Перенос строків річного декларування доходів фізичними особами та сплати податкових зобов’язань з ПДФО.

Річна декларація про майновий стан і доходи за 2019 рік подається до 1 липня, крім випадків, коли за ПКУ її може бути подано пізніше. Фізична особа буде обов’язана самостійно до 1 жовтня сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею річній декларації.

Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб’єкти декларування подають до 1 червня.

 

  1. ЄСВ.

За періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року звільняються від нарахування та сплати ЄСВ «за себе» фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, члени фермерських господарств та особи, які займаються незалежною професійною діяльністю.

У той же час ці платники можуть нарахувати та сплатити ЄСВ добровільно. Тому рекомендуємо тим платникам, які не захочуть платити ЄСВ «добровільно», не забути не вказувати суми ЄСВ за березень та квітень 2020 року у річної звітності з ЄСВ.

 

  1. Відтермінування обов’язкового застосування РРО.

Впровадження застосування програмних РРО відтерміновується до 1 серпня 2020, розширення застосування РРО для окремих видів діяльності – до 1 січня 2021 року,  до 1 квітня 2021 року відтерміновується запровадження обов’язкового використання РРО для всіх платників єдиного податку другої – четвертої груп.

 

  1. Лікарняні.

Допомога по тимчасовій непрацездатності надається і на період перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров’я, а також й на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій. У цих випадках розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності становить 50% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу. Вона виплачується Фондом застрахованим особам, як і завжди, починаючи з шостого дня непрацездатності.

 

  1. Відпустки за свій рахунок.

На весь період карантину працівник може взяти відпустку без збереження заробітної плати, при цьому термін перебування у такій відпустці не включається у загальний строк, встановлений законодавством (тобто немає обмеження на отримання відпустки без збереження заробітної плати у 15 календарних днів).

 

Аудитор Сергій Гонтаровський

 

 

Аудиторская фирма «Триада»
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua
"Все права на материалы, размещенные на auditor.od.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. Разрешается републикация информации размещенной на сайте при соблюдении следующих условий: 1) при публикации на бумажных носителях обязательна ссылка и при этом указывается текст "Аудиторская фирма "Триада", www.auditor.od.ua" - как источник информации; 2) для Интернет-ресурсов – прямая гиперссылка на текст материала, не закрытая от индексации поисковыми системами с текстом "Аудиторская фирма "Триада". Гиперссылка должна быть размещена рядом с наименованием материала или сразу после него".