Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты
Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты

Усиление защиты прав работников во время войны — отраслевые соглашения, коллективные договора

26.07.2022


 

27 травня 2022 року набрав чинності Закон від 12.05.2022 N 2253-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників».

За результатами аналізу цього документа нашими фахівцями, рекомендуємо звернути увагу на наступні нововведення.

  • Можливість поширення дії положень Галузевої угоди на всіх роботодавців галузі (раніше такі угоди були обов’язкові тільки для тих работодавців, яки приєднувалися до них). Порядок поширення дії галузевої (міжгалузевої) угоди, її окремих положень затверджується КМУ. Інформація про поширення дії Галузевої угоди, її окремих положень оприлюднюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин, та суб’єктами сторін цієї угоди.

Роботодавці, на яких поширюється дія Галузевої угоди, її окремих положень, визначаються за основним видом економічної діяльності. У зв’язу з цим рекомендуємо перевіряти, чи не поширюється на Ваш основний код діяльності дія відповідної Галузевої угоди, тому що, як правило, в галузевих угодах гарантії в оплаті праці вище, чим у Законі про оплату праці (наприклад, встановлювати мінімальну заробітну плату в розмірі вище ніж встановлено Законом про держбюджет). Звертаємо увагу, що положення Галузевої  угоди є обов’язковими для роботодавців, на яких поширено їх дію.

Як бачимо, ця норма автоматично не поширює дії галузевої угоди на підприємства які мають відповідний основний код діяльності. Тому поки що не слід хвилюватися, наприклад, транспортним компаніям (перевізникам, портам, стивідорним компаніям, експедиторам, агентам) відносно того, чи обов’язкова тепер для них Галузева Угода між Міністерством інфраструктури України, Федерацією роботодавців транспорту України і спільним представницьким органом профспілок у сфері морського транспорту. Для того, щоб відповісти на це питання, КМУ повинен як мінімум прийняти відповідний Порядок.

  • Обов’язок роботодавця ознайомлювати працівника з текстом колективного договору, змінами та доповненнями до нього, обов’язок сторін забезпечити безперешкодний доступ до тексту договору, можливість його копіювання, обов’язок сторін колективної угоди інформувати про її укладення та внесення до неї змін безпосередньо заінтересованих у цьому суб’єктів.
  • Штраф за ненадання інформації працівнику про укладення колективного договору та внесення до нього змін у розмірі до 10 нмдг (170 грн) і дисциплінарну відповідальність.
  • Строк дії умов колективного договору не менше року в разі реорганізації, зміни власника юридичної особи, відокремленого структурного підрозділу юридичної особи. Колективний договір зберігає чинність протягом усього строку проведення ліквідації роботодавця.
  • Приведення норм національного законодавства у відповідність до міжнародного в частині ведення переговорів на добровільній основі; зобов’язання для роботодавців надавати повідомлення щодо запланованого масового звільнення профспілковому представнику.
  • Посилення відповідальності за порушення порядку повідомлення роботодавцем профспілок про масове звільнення.
  • Недопущення дискримінації в оголошеннях з працевлаштування, а також надання права особам, що зазнали дискримінації звернутися до суду із заявою про відновлення порушених прав, відшкодування матеріальної та моральної шкоди. Зокрема, заборонено в оголошенні про вакансії (прийом на роботу) висувати вимоги за ознаками раси, кольору шкіри, віку, статі, стану здоров’я, інвалідності, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД, сексуальної орієнтації, політичних, релігійних та інших переконань, членства у професійних спілках або інших громадських об’єднаннях, етнічного та соціального походження, сімейного та майнового стану, місця проживання, за мовними та іншими ознаками, не пов’язаними з характером роботи або умовами її виконання; заборону необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу, тобто відмова без будь-яких мотивів або з підстав, що не стосуються кваліфікації чи професійних якостей працівника, або з підстав, не передбачених законом.

 

Законодавці також уточнили, що масовим вивільненням з ініціативи роботодавця є протягом одного місяця:

  • вивільнення 10 і більше працівників у роботодавця з чисельністю працівників від 20 до 100;
  • вивільнення 10 і більше відсотків працівників у роботодавця з чисельністю працівників від 101 до 300;
  • вивільнення 30 і більше працівників у роботодавця з чисельністю працівників від 301 до 1000;
  • вивільнення 3 і більше відсотків працівників у роботодавця з чисельністю працівників від 1001 і більше.

 

Також нагадуємо, що на час воєнного стану дія окремих положень колективного договору за ініціативою роботодавця може бути зупинена без згоди профспілки.

 

 

Аудитор Сергій Гонтаровський

 

 

Аудиторская фирма «Триада»
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua
"Все права на материалы, размещенные на auditor.od.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. Разрешается републикация информации размещенной на сайте при соблюдении следующих условий: 1) при публикации на бумажных носителях обязательна ссылка и при этом указывается текст "Аудиторская фирма "Триада", www.auditor.od.ua" - как источник информации; 2) для Интернет-ресурсов – прямая гиперссылка на текст материала, не закрытая от индексации поисковыми системами с текстом "Аудиторская фирма "Триада". Гиперссылка должна быть размещена рядом с наименованием материала или сразу после него".