Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты
Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты

Упрощение валютных ограничений с мая 2024 года — на что обратить внимание

16.05.2024


 

B2BConsult – Всеукраїнський онлайн сервіс консультацій з законодавства

 

НБУ суттєво спрощує валютні обмеження постановою  від 03 травня 2024 року № 56.

Рекомендуємо звернути увагу на наступні зміни.

 

  1. Репатріація “нових” дивідендів за кордон.

Підприємства матимуть змогу репатріювати дивіденди за кордон за результатами діяльності за період з 1 січня 2024 року (при цьому щомісячний ліміт для репатріації “нових” дивідендів не більше 1 млн євро в еквіваленті). Ця норма вступає в дію з 13 травня 2024 року.

Звертаємо увагу, що це не стосується виплати дивідендів за рахунок нерозподіленого прибутку за попередні періоди («старі» дивіденди поки що залишаються під забороною).

 

  1. Оплата за імпорт робіт та послуг.

Тепер підприємства зможуть без проблем купувати валюту та переказувати її за кордон для проведення операцій з імпорту робіт та послуг, в тому числі переказувати кошти за кордон для оплати аеропортових та портових зборів, штрафів, а також членських внесків. Це суттєве спростить придбання робіт та послуг у нерезидентів.

 

  1. Погашення “нових” валютних кредитів.

НБУ спростив умови для купівлі валюти з метою повернення “нових” валютних кредитів, які отримані з-за кордону після 20 червня 2023. Зокрема, з трьох до одного року зменшується мінімальний строк користування “новим” кредитом, за досягнення якого дозволяється купувати іноземну валюту для погашення такого кредиту. Не можна буде тільки купувати валюту для погашення “нових” короткострокових кредитів (строком до одного року). При цьому проценти по «новим» кредитам можна буде сплачувати незалежно від строку користування кредитом.

Звертаємо увагу, що це спрощення не стосується валютних кредитів, отриманих від нерезидентів до 20 червня 2023.

 

  1. Проценти за “старими” кредитами, отриманими від нерезидентів.

Суттєве спрощення, яке давно чекають резиденти-позичальники: дозволено переказувати кошти за кордон для оплати процентів за “старими” кредитами, які підлягають сплаті в період із 24 лютого 2022 року. У межах одного договору для прострочених (станом на 01 травня 2024 року) процентних платежів  надано можливість переказувати не більше 1 млн євро в еквіваленті за один календарний квартал. Водночас цей ліміт не застосовуватиметься до майбутніх процентних платежів, які можна буде погашати без обмежень.

При цьому звертаємо увагу на деякі умови для проведення таких операцій:

  • відсутність простроченої заборгованості за відповідним кредитом станом на 24.02.2022 року;
  • заборонено здійснювати купівлю та переказ коштів за рахунок кредитів чи позик, отриманих від резидентів;
  • не передбачене дострокове виконання платежів чи реструктуризація прострочених платежів.

 

  1. Переказ коштів за кордон за лізингом (орендою).

Можна переказувати кошти за кордон для розрахунків за договорами лізингу (оренди). При цьому немає обмежень що до об’єкту оренди та дати укладення договору. Раніше без проблем можна було переказувати кошти лише за оренду транспорту. Якщо у підприємства були «старі» договори оренди (лізингу), то по ним також з’являється можливість погасити заборгованість.

 

Вказані змін діють з 4 травня 2024 року, а можливість репатріювати “нові” дивіденди запрацює з 13 травня 2024 року.

 

Аудитор Сергій Гонтаровський

Аудиторская фирма «Триада»
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua
"Все права на материалы, размещенные на auditor.od.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. Разрешается републикация информации размещенной на сайте при соблюдении следующих условий: 1) при публикации на бумажных носителях обязательна ссылка и при этом указывается текст "Аудиторская фирма "Триада", www.auditor.od.ua" - как источник информации; 2) для Интернет-ресурсов – прямая гиперссылка на текст материала, не закрытая от индексации поисковыми системами с текстом "Аудиторская фирма "Триада". Гиперссылка должна быть размещена рядом с наименованием материала или сразу после него".