Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты
Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты

Посредники на едином налоге могут удерживать вознаграждение из выручки — это не бартер, не зачет

03.06.2022


 

Продовжуємо надавати наші висновки і рекомендації по питанням оподаткування і бухгалтерського обліку, які не втратили своєї актуальності і після початку війни (з 24.02.2022).

Актуальність цього питання сьогодні має значення оскільки багато компаній в умовах воєнного стану перейшли на спеціальний единий податок 2 відсотки.

Бажаємо звернути увагу на наступні ІПК (від 03.08.2021 р. N 2931/ІПК/99-00-18-04-03-06, від 06.08.2021 р. N 2983/ІПК/99-00-18-04-03-06) стосовно можливості утримання винагороди з сум та дати виникнення доходу, отриманих від третіх осіб, та належних до перерахування довірителям (принципалам, комітентам), посередниками на спрощеній системі оподаткування, включаючи морських агентів.

 

Усе питання в тому, що,  згідно п.291.6. ПКУ, платники єдиного податку першої — третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). Таким чином, формально, а також враховуючи, що згідно Цивільного та Господарського Кодексів, усі отримані посередником в рамках виконання посередницького договору (комісії, доручення, агентського) суми належать принципалу (довірителю, комітенту), такий посередник повинен всі отримані від третіх осіб кошти перерахувати принципалу та отримати винагороду за виконання доручення саме від принципала і саме грошовими коштами.

Однак, ДПС зайняла ліберальну позицію, що самостійне утримання посередником належної йому винагороди з отриманих від третіх осіб на користь принципала коштів підпадає під поняття грошової форми розрахунків, та, відповідно, така схема роботи не буде порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування. Однак, при цьому, ДПС зроблено висновок, що датою отримання доходу посередника у вигляді утриманої винагороди буде не дата складання Акту приймання-передачі послуг, в якому визначається сума винагороди, а дата надходження коштів на банківський рахунок посередника (тобто дата отримання коштів, належних до перерахуванню принципалу, від третіх осіб).

Враховуючи досить спірний характер таких висновків, ми рекомендуємо використовувати їх після одержання особистої ІПК.

 

Аудитор Сергій Гонтаровський

 

 

Аудиторская фирма «Триада»
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua
"Все права на материалы, размещенные на auditor.od.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. Разрешается републикация информации размещенной на сайте при соблюдении следующих условий: 1) при публикации на бумажных носителях обязательна ссылка и при этом указывается текст "Аудиторская фирма "Триада", www.auditor.od.ua" - как источник информации; 2) для Интернет-ресурсов – прямая гиперссылка на текст материала, не закрытая от индексации поисковыми системами с текстом "Аудиторская фирма "Триада". Гиперссылка должна быть размещена рядом с наименованием материала или сразу после него".