Багатоканальний [050] 73-73-000 Контакти
Багатоканальний [050] 73-73-000 Контакти

Посередники на єдиному податку можуть утримувати винагороду з виручки – це не бартер, не залік

03.06.2022


 

Продовжуємо надавати наші висновки і рекомендації по питанням оподаткування і бухгалтерського обліку, які не втратили своєї актуальності і після початку війни (з 24.02.2022).

Актуальність цього питання сьогодні має значення оскільки багато компаній в умовах воєного стану перейшли на спеціальний единий податок 2 відсотки.

Бажаємо звернути увагу на наступні ІПК (від 03.08.2021 р. N 2931/ІПК/99-00-18-04-03-06, від 06.08.2021 р. N 2983/ІПК/99-00-18-04-03-06) стосовно можливості утримання винагороди з сум та дати виникнення доходу, отриманих від третіх осіб, та належних до перерахування довірителям (принципалам, комітентам), посередниками на спрощеній системі оподаткування, включаючи морських агентів.

 

Усе питання в тому, що,  згідно п.291.6. ПКУ, платники єдиного податку першої — третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). Таким чином, формально, а також враховуючи, що згідно Цивільного та Господарського Кодексів, усі отримані посередником в рамках виконання посередницького договору (комісії, доручення, агентського) суми належать принципалу (довірителю, комітенту), такий посередник повинен всі отримані від третіх осіб кошти перерахувати принципалу та отримати винагороду за виконання доручення саме від принципала і саме грошовими коштами.

Однак, ДПС зайняла ліберальну позицію, що самостійне утримання посередником належної йому винагороди з отриманих від третіх осіб на користь принципала коштів підпадає під поняття грошової форми розрахунків, та, відповідно, така схема роботи не буде порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування. Однак, при цьому, ДПС зроблено висновок, що датою отримання доходу посередника у вигляді утриманої винагороди буде не дата складання Акту приймання-передачі послуг, в якому визначається сума винагороди, а дата надходження коштів на банківський рахунок посередника (тобто дата отримання коштів, належних до перерахуванню принципалу, від третіх осіб).

Враховуючи досить спірний характер таких висновків, ми рекомендуємо використовувати їх після одержання особистої ІПК.

 

Аудитор Сергій Гонтаровський

 

 

Аудиторська фірма «Тріада»
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua
Всі права на матеріали, розміщені на auditor.od.ua охороняються відповідно до законодавства України. Дозволяється републікування інформації розміщеної на сайті при дотриманні наступних умов:
1) при публікації на паперових носіях обов'язкове посилання і при цьому вказується текст "Аудиторська фірма Тріада ", www.auditor.od.ua" - як джерело інформації;
2) для Інтернет-ресурсів - гіперпосилання на текст матеріалу, не закритим від індексації пошуковими системами з текстом "Аудиторська фірма Тріада ". Гіперпосилання має бути розміщена поруч з найменуванням матеріалу або відразу після нього.