Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты
Многоканальный [050] 73-73-000 Все контакты

Налогообложение НДС операций по поставке программной продукции – на что обратить внимание при предоставлении или получении таких операций?

04.11.2021


 

При розгляді цього питання розглянемо Узагальнюючу податкову консультацію від 31 грудня 2020 року N 842 про оподаткування ПДВ операцій з постачання програмної продукції і зробимо висновки для компаній і підприємців при наданні або отриманні цих операцій.

 

Висновки з цієї Узагальнюючої податкової консультації.

  1. Операції з постачання систем та/або устаткування/обладнання, складовою яких є програмна продукція без виділення окремої її вартості, оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку.
  2. Операції з постачання результатів комп’ютерного програмування у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів та доступу до них, у разі передачі замовнику майнових прав інтелектуальної власності на такі об’єкти, звільнятимуться від оподаткування ПДВ.
  3. Якщо постачальник надає користувачеві доступ до онлайн-сервісу за допомогою мережі Інтернет (наприклад, поштового сервісу чи онлайн-редактора тексту) і стягує за це плату, то така операція є постачанням програмної продукції і звільняється від оподаткування ПДВ.

Якщо ж фактично доступ надається до певного контенту, який існує в електронній формі (наприклад, до телевізійної продукції, фільмів, музичних, літературних творів), така операція не є постачанням програмної продукції, і відповідні операції оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку.

 

У цілому, така позиція неодноразово висловлювалась і ДПС (наприклад ІПК від 11.09.2018 № 3957/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, ІПК ГУ ДФС у м. Києві від 28.02.2019 р. № 794/ІПК/26-15-12-01-18), однак, Мінфін вказував додатково, що пільга з ПДВ поширюється не тільки на послуги доступу до сайту з метою постачання програмної продукції, а і на «хмарні сервіси», тобто, коли програмне забезпечення не постачається (не скачується, не встановлюється), а використовується онлайн, такі як поштові сервіси, онлайн-редактори тесту та інше.

Ця консультація досить позитивна, на нашу думку, зокрема, для надавачів та користувачів хмарних сервісів, онлайн сервісів, а також для компаній, які входять до міжнародних груп компаній і користуються онлайн корпоративним програмним забезпеченням, яке розроблює, супроводжує, материнська компанія=нерезидент (або IT-компанія, яка обслуговує всю міжнародну групу).

На жаль, Мінфін в цьому документі прямо не висловив свою думку стосовно питань оподаткування ПДВ послуг у сфері створення, обслуговування, та надання доступу до баз даних (зокрема, корпоративних); онлайн-освіти; плати за надання доступу до маркетплейсів, але позицію Мінфіну, на нашу думку, все ж таки можна екстраполювати на ці операції і в кожному конкретному випадку зробити правильні висновки щодо оподаткування або не оподаткування ПДВ.

 

Аудитор Сергій Гонтаровський

 

 

Аудиторская фирма «Триада»
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua
"Все права на материалы, размещенные на auditor.od.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. Разрешается републикация информации размещенной на сайте при соблюдении следующих условий: 1) при публикации на бумажных носителях обязательна ссылка и при этом указывается текст "Аудиторская фирма "Триада", www.auditor.od.ua" - как источник информации; 2) для Интернет-ресурсов – прямая гиперссылка на текст материала, не закрытая от индексации поисковыми системами с текстом "Аудиторская фирма "Триада". Гиперссылка должна быть размещена рядом с наименованием материала или сразу после него".