Багатоканальний [050] 73-73-000 Контакти
Багатоканальний [050] 73-73-000 Контакти

Оподаткування витрат на тестування на COVID-19 за рахунок роботодавця

24.01.2021


 

Останнім часом підприємства за власні кошти нерідко організують для працівників тестування на COVID-19, і при цьому виникають питання оподаткування цих витрат ПДФО та ЄСВ.

 

Проаналізуємо це питання відносно позиції податківців та законодавства.

 

ДПС в категорії 103.02 “ЗІР” 08 вересня висловила свою точку зору на оподаткування вартість безкоштовно отриманих послуг платником ПДФО у вигляді сплачених роботодавцем коштів закладу охорони здоров’я за тестування працівників на COVID-19.

 

Так, ДПС вважає, що вартість послуг з медичного обслуговування у вигляді проведення тестів з метою профілактики захворювання на COVID-19, що надаються медичним закладом на підставі укладеного договору про медичне обслуговування працівнику за рахунок коштів роботодавця, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків за умови дотримання вимог, визначених пп. 165.1.19 ПКУ.

 

Вважаємо, що цією консультацією можна користуватись, але обережно. Так, згідно пп.165.1.19 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення, дитини, яка перебуває під опікою або піклуванням платника податку, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів), у тому числі, але не виключно, для придбання ліків та виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів, за рахунок коштів роботодавця за наявності відповідних підтвердних документів, крім витрат, що компенсуються виплатами з фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування. Тобто, на нашу думку, ця норма дає змогу роботодавцю не оподатковувати дохід працівників у вигляді:

 

  • коштів, які надаються, зокрема, роботодавцем у якості допомоги на медичне обслуговування (тестування ПЦР) за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (готівкові кошти підтвердити документами, які надав медичний заклад);
  • майна (послуг), що надаються, зокрема, роботодавцем у якості допомоги на медичне обслуговування, тестування ПЦР (наприклад, договір і акт між медичним закладом і підприємством).

 

У податковому розрахунку за формою № 1ДФ вартість такого тестування слід відобразити з кодом ознаки доходу «143».

 

Крім того, слід відзначити, що на нашу думку, у випадку надання роботодавцем коштів у вигляді зазначеної допомоги треба оформлювати не авансовий звіт проходження тестування (роботодавець не може зобов’язати працівників проходити відповідне тестування, тобто, тестування не є дорученням роботодавця), а заяву на надання допомоги з додаванням підтвердних документів.

 

 

Крім того, відносно ЄСВ цих витрат зазначимо наступне. Пункт 13 розділу II Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою КМУ від 22.12.10 р. № 1170 звільняє від ЄСВ тільки вартість послуг із лікування працівників.

 

Чи відноситься тестування на COVID-19 до послуг лікування? На нашу думку тестування, це ще не лікування.

 

Таким чином, існує імовірність, що вартість такої допомоги буде віднесена податківцями до виплат соціального характеру у грошовій і натуральній формі у складі заохочувальних і компенсаційних виплат, які входять до фонду оплати праці згідно пп. 2.3.4 Інструкції про статистику заробітної плати, затвердженій наказом Держкомстату від 13.01.04 р. № 5 з відповідним нарахуванням ЄСВ.

 

 

Аудитор Сергій Гонтаровський

Аудиторська фірма «Тріада»
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua
Всі права на матеріали, розміщені на auditor.od.ua охороняються відповідно до законодавства України. Дозволяється републікування інформації розміщеної на сайті при дотриманні наступних умов:
1) при публікації на паперових носіях обов'язкове посилання і при цьому вказується текст "Аудиторська фірма Тріада ", www.auditor.od.ua" - як джерело інформації;
2) для Інтернет-ресурсів - гіперпосилання на текст матеріалу, не закритим від індексації пошуковими системами з текстом "Аудиторська фірма Тріада ". Гіперпосилання має бути розміщена поруч з найменуванням матеріалу або відразу після нього.