Багатоканальний [050] 73-73-000 Контакти
Багатоканальний [050] 73-73-000 Контакти

Висновки та рекомендації по ПДВ із Закону 466 – на що звернути увагу транспортним компаніям

11.06.2020


 

Нові штрафи за податковими накладними:

для транспортних компаній (в тому числі експедиторам, судовим агентам) стає важливо не плутати пільгові і за нульовою ставкою з необ’єктними операціями!

.

Введено нові штрафи за затримку або відсутність реєстрації пільгових, нульових, компенсуючих (п.198.5 ПКУ), розподільних (ст.199 ПКУ), дотягуючих до мінбази (п.201.4 ПКУ) податкових накладних:

.

– за порушення термінів реєстрації – 2% обсягу поставки (без ПДВ), але не більше 1020 грн;

.

– за відсутність реєстрації – 5% обсягу поставки (без ПДВ), але не більше 3400 грн.

.

Як бачимо, з 23.05.2020 р за прострочення реєстрації компенсуючих, розподільних і дотягуючих до мінбази податкових накладних буде діяти не старий розмір штрафу (від 10 до 50% від суми ПДВ), а новий. При цьому нові штрафи будуть розраховуватися не від суми ПДВ, а від обсягу поставки.

Не виключено, якщо під час перевірки податківці виявлять незареєстровану податкову накладну, то можуть спробувати нарахувати як штраф за відсутність реєстрації, так і за порушення термінів реєстрації, мотивуючи тим, що це різні порушення. На нашу думку, застосування одночасно двох штрафів по одній і тій же податковій накладній необгрунтовано, і це можна довести.

.

Крім того, стає актуальним правильне визначення причини неоподаткування ПДВ окремих операцій, адже якщо немає об’єкта оподаткування (на підставі ст.186 або ст.196 ПКУ), то немає ПДВ і податкова накладна не виписується і відповідно немає підстав для штрафів. У той же час, якщо операція має об’єкт оподаткування, але в силу норм ПКУ є пільговою (наприклад, на підставі ст.197 ПКУ) і з цієї причини немає ПДВ, то податкова накладна повинні бути виписана, а отже, є шанс нарватися на штраф. До цих змін, якщо операція не обкладалася ПДВ, то особливого значення не було, з якої причини не обкладається: немає об’єкта оподаткування або вона є пільговою. Тепер податківці будуть це відстежувати, оскільки на пільгові операції або з нульовим ПДВ повинна бути податкова накладна.

.

У зв’язку з цим наведемо приклади за трьома групами операцій у транспортників.

.

а) Ми знаємо, що операції з транзитним вантажем є пільговими на підставі п.197.8 ПКУ, і, відповідно, повинна бути виписана податкова накладна. Але, якщо така операція не має об’єкта оподаткування, то податкова накладна не виписується. Наприклад, якщо послуги з перевезення транзитного вантажу надає нерезидент – об’єкта оподаткування немає. Ще один приклад: експедитор виставляє нерезиденту експедиторську винагороду по транзитному вантажу, то теж немає об’єкта оподаткування, в той же час, якщо експедитор виставить резиденту експедиторську винагороду, то об’єкт оподаткування є, але операція вже вважається пільговою на підставі п.197.8 ПКУ і потрібно виписати податкову накладну на пільгову операцію без ПДВ.

.

б) Часто плутають нульову ставку ПДВ з необ’єктною операцією: якщо виявляється послуга з міжнародного перевезення, то не завжди така операція оподатковується за нульовою ставкою на підставі ст.195 ПКУ, як прийнято вважати. Це можливо, якщо міжнародне перевезення здійснюється нерезидентом, то така послуги не є об’єктом оподаткування та відповідно податкова накладна не виписується.

.

в) Часто судновий агент пред’являє судновласнику – нерезиденту дисбурсментський рахунок в якому є портові збори, інші послуги, а також агентську винагороду (одночасно пред’являються пільгові операції, оподатковувані 20% і необ’єктні операції). В цьому випадку агенту необхідно виписати одну податкову накладну на портові збори, як на пільгові операції на підставі п.197.9 ПКУ, іншу податкову накладну на інші послуги судну на оподатковувані 20% ПДВ, і на агентську винагороду не виписувати податкову накладну.

.

Звертаємо увагу, що поки нові і старі штрафи, пов’язані з реєстрацією податкових накладних, не застосовуються на період карантину, оскільки, починаючи з 01.03.2020 р (як очікується, до кінця червня) Законом від 13.05.2020 р № 591-IX , введено мораторій на штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

.

Аудитор Серій Гонтаровський

Аудиторська фірма «Тріада»
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua
Всі права на матеріали, розміщені на auditor.od.ua охороняються відповідно до законодавства України. Дозволяється републікування інформації розміщеної на сайті при дотриманні наступних умов:
1) при публікації на паперових носіях обов'язкове посилання і при цьому вказується текст "Аудиторська фірма Тріада ", www.auditor.od.ua" - як джерело інформації;
2) для Інтернет-ресурсів - гіперпосилання на текст матеріалу, не закритим від індексації пошуковими системами з текстом "Аудиторська фірма Тріада ". Гіперпосилання має бути розміщена поруч з найменуванням матеріалу або відразу після нього.