Налог на прибыль увеличивается путем корректировки на штрафы, уплаченные предпринимателям на едином налоге
16.06.2017
Налоговики данным письмом изменили свою позицию относительно проведения корректировок по налогу на прибыль в части штрафных санкций и пени, уплаченных в пользу предпринимателя на едином налоге. Как обычно, при нечетких формулировках норм в законах, приходится считаться с позицией налоговиков, которую ГФС доводит до налогоплательщиков такими письмами.
Основной вывод из данного письма:
штрафных санкций и пени, уплаченных в пользу предпринимателя на едином налоге, увеличивают объект обложения налогом на прибыль.
Подведем итоги по штрафным санкциям и пене, в каком случае они относятся на увеличение объекта обложения налогом на прибыль, а в каком не относятся.
Не увеличивают финрезультат штрафные санкции и пеня, начисленные:
— контролирующими органами;
— в пользу физических лиц или физических лиц – предпринимателей на общей системе согласно гражданскому законодательству и гражданско-правовых договоров;
— в пользу обычных плательщиков налога на прибыль.
Увеличивают финрезультат штрафные санкции и пеня, начисленные:
— в пользу юрлиц — плательщиков единого налога;
— в пользу физлиц — плательщиков единого налога;
— в пользу неприбыльных организаций, которые находятся в реестре неприбыльных и соответственно не являются плательщиками налога на прибыль;
— в пользу плательщиков налога на прибыль, уплачивающих налог на прибыль по ставке 0%.
Вышеуказанные корректировки не касаются предприятий с доходом менее 20 млн.грн., которые могут не делать эти корректировки.
Аудитор Сергей Гонтаровский
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 10.04.2017 р. № 11210-09-10/9617
|
Міністерство фінансів України проаналізувало висновки, викладені у листі Державної фіскальної служби України від 03.03.2017 N 4486/6/99-99-15-02-02-15, та повідомляє.
Зазначений лист стосується питання коригування фінансового результату до оподаткування на суми штрафних (фінансових) санкцій та пені, які перераховуються на користь фізичної особи — підприємця та органів ДФС, для застосування положень підпункту 140.5.11 пункту 140.5 статті 140 Податкового кодексу України (далі — Кодекс).
Висновок, викладений у цьому листі, дозволяє платникам податку на прибуток не збільшувати фінансовий результат до оподаткування, як об’єкт оподаткування з податку на прибуток, на суми штрафних (фінансових) санкцій та пені, нарахованих на користь фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб — підприємців) відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів.
Проте підпунктом 140.5.11 пункту 140.5 статті 140 Кодексу встановлено, що фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів на користь осіб, що не є платниками податку (крім фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Тобто виключенням відповідно до цього положення Кодексу можуть бути тільки фізичні особи, які є платниками податку на доходи фізичних осіб. Зазначене обґрунтовується запровадженням в Кодексі уніфікованої ставки у розмірі 18 відсотків для оподаткування як податком на прибуток підприємств, так і податком на доходи фізичних осіб.
Отже, платники податку на прибуток підприємств, які нараховують штрафи, пені, неустойки відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів на користь фізичних осіб — підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткування, повинні коригувати фінансовий результат до оподаткування відповідно до підпункту 140.5.11 пункту 140.5 статті 140 Кодексу.
Враховуючи викладене, вважаємо за необхідне внести відповідні зміни до листа ДФС України від 03.03.2017 N 4486/6/99-99-15-02-02-15. Про результати проведеної роботи просимо поінформувати Міністерство фінансів України в термін до 19 квітня 2017 року.
Державний секретар | Є. Капінус |
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua