Хто хоче, оформлює ТТН в електронній формі, а хто хоче у паперовій
10.09.2019
.
За наявною інформацією відносно ТТН у електронній формі, в цей час там ще “кінь не валявся”: сервер МІУ, обмін даними, ЕЦ підпис водія, навіть робоча група по імпліментації “у процесі створення”.
.
Це стало можливим завдяки змінам в Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні.
.
ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує Замовник (вантажовідправник), та засвідчує всі примірники ТТН підписом.
.
Е-ТТН підписується за допомогою електронного підпису водія та/або експедитора, відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача.
.
У разі оформлення е-ТТН супровідні документи (сертифікати, свідоцтва тощо, що визначається правилами перевезень зазначених вантажів) також додаються в електронній формі.
.
У разі використання е-ТТН Замовник (вантажовідправник) друкує, підписує і надає водію (експедитору Перевізника) в одному примірнику паперову копію е-ТТН, відповідно до вимог Закону України “Про електронні документи та електронний документообіг”, для пред’явлення особам, уповноваженим здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху.
.
Крім того, водій (експедитор Перевізника), окрім електронного підпису, ставить свій підпис на паперовій копії е-ТТН про прийняття ним вантажу для перевезення.
.
.
.
У тих випадках, коли в ТТН немає можливості зазначити всі найменування вантажу, підготовленого для перевезення, до такої накладної Замовник додає документ довільної форми з обов’язковим зазначенням відомостей про вантаж (графи 1 – 10 ТТН). У таких випадках в ТТН зазначається, що до неї додається як товарний розділ документ у паперовій або електронній формі, без якого товарно-транспортна накладна вважається недійсною і не може використовуватись для розрахунків із Замовником.
.
Виходить, що електронна ТТН не чисто електронна, а частково в електронному вигляді, частково в паперовому.
.
.
Крім того, звертаємо Вашу увагу на деякі зміни порядку оформлення ТТН.
.
1) Змінилося визначення ТТН, в результаті чого ТТН тепер не є єдиним документом для оприбуткування, списання, складського, оперативного та бухгалтерського обліку ТМЦ, і відсутність ТТН при наявності інших первинних документів, які свідчать про передачу ТМЦ, не повинна позбавляти права на витрати в сумі вартості придбаних ТМЦ. За відсутності ТТН можуть бути не визнаними тільки витрати за перевезенням.
.
2) ТТН тепер можна оформляти в 3 примірниках, а не в 4-х. Всі примірники складає і підписує замовник (вантажовідправник) і передає водієві, водій підписує теж усі 3 примірники ТТН (підтверджуючи прийняття товару). Якщо ТТН оформляється в паперовому вигляді — 1-й примірник ТТН залишається у замовника (вантажовідправника). Решта два передаються водієві (експедиторові). Водій передає їх вантажоодержувачу, і той підписує обидва примірники. 2-й примірник залишається у вантажоодержувача, а 3-й з підписом вантажоодержувача водій передає перевізнику. Не заборонено складати більше примірників ТТН, якщо учасників перевезення більше.
.
3) З форми ТТН виключено деякі реквізити (які, за необхідності можна додати):
– переадресування вантажу;
– відпуск за довіреністю;
– «Вантаж наданий для перевезення у стані, що ________ правилам перевезень відповідних вантажів, номер пломби (за наявності)»;
– підпис бухгалтера (відповідальної особи вантажовідправника) і особи, яка дозволила відпуск вантажу у заголовній частині ТТН;
– поле «Транспортні послуги, які надаються автомобільним перевізником».
.
4) Скоротилася кількість підписів після табличної частини «Відомості про вантаж». Там тепер немає полів «Прийняв водій/експедитор» і «Здав водій/експедитор». Достатньо підпису водія про приймання вантажу в заголовній частині ТТН і підпису відповідальної особи вантажовідправника про здавання вантажу, а також відповідальної особи вантажоодержувача про його приймання після табличної частини «Відомості про вантаж».
.
Як і раніше, ТТН можна оформляти і без точного дотримання форми, наведеної в Правилах. Головне — щоб у ній були всі обов’язкові реквізити, які названі в п. 11.1 Правил.
.
.
Аудитор Сергій Гонтаровський
.
МІНІСТЕРСТВО ІНФРАСТРУКТУРИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
03.06.2019 | м. Київ | N 413 |
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
21 червня 2019 р. за N 649/33620
Про затвердження Змін до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні
Відповідно до статті 47 Закону України “Про автомобільний транспорт”, підпункту 37 пункту 4 Положення про Міністерство інфраструктури України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 2015 року N 460 (зі змінами), з метою вдосконалення нормативно-правової бази у галузі автомобільного транспорту та усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень
НАКАЗУЮ:
- Затвердити Зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року N 363, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20 лютого 1998 року за N 128/2568 (зі змінами), що додаються.
- Департаменту стратегічного розвитку дорожнього ринку та автомобільних перевезень забезпечити:
оприлюднення цього наказу на офіційному веб-сайті Міністерства інфраструктури України;
подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
- Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
- Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Міністр | В. Омелян |
ПОГОДЖЕНО: | |
Голова Державного агентства з питань електронного урядування України |
О. Риженко |
Голова Державної регуляторної служби України |
К. Ляпіна |
Голова Національної поліції України |
С. М. Князєв |
В. о. Міністра охорони здоров’я України |
У. Супрун |
Голова Державної служби України з безпеки на транспорті |
М. Ноняк |
Заступник Міністра з питань європейської інтеграції |
О. Трофімцева |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства інфраструктури України 03 червня 2019 року N 413Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 червня 2019 р. за N 649/33620 |
Зміни
до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні
- Абзац двадцять сьомий глави 1 викласти в такій редакції:
“Товарно-транспортна накладна – єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов’язкові реквізити, передбачені цими Правилами.”.
- Пункт 8.26 глави 8 викласти в такій редакції:
“8.26. Вантаження і розвантаження вважаються закінченими після надання водієві належним чином оформлених товарно-транспортних накладних, оформлених у паперовій та/або електронній формі, на навантажений або вивантажений вантаж.”.
- Главу 11 викласти в такій редакції:
“11. Правила оформлення документів на перевезення
11.1. Основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил.
Товарно-транспортну накладну суб’єкт господарювання може оформлювати без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім’я, по батькові) Перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які дають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.
Оформлення товарно-транспортної накладної в електронній формі (далі – е-ТТН) здійснюється відповідно до абзацу четвертого цього пункту.
Е-ТТН підписується за допомогою електронного підпису (далі – ЕП) водія та/або експедитора, відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача.
Створення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, оброблення, використання, знищення е-ТТН здійснюється відповідно до Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про електронні довірчі послуги”.
Сторони можуть внести до товарно-транспортної накладної будь-яку іншу інформацію, яку вони вважають необхідною.
Залежно від виду вантажу та його специфічних властивостей до основних документів додаються інші (сертифікати, свідоцтва тощо), що визначається правилами перевезень зазначених вантажів у паперовому та/або електронному вигляді.
У разі оформлення е-ТТН супровідні документи також додаються в електронній формі. У разі оформлення товарно-транспортної накладної у паперовій формі супровідні документи додаються в паперовій формі за підписом відповідальних осіб.
11.2. Оформлення перевезень вантажів товарно-транспортними накладними здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля.
11.3. Товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує Замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках.
Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі примірники товарно-транспортної накладної підписом.
Засоби, що використовуються для реєстрації та обробки даних е-ТТН, мають відповідати вимогам Закону України “Про технічні регламенти та оцінку відповідності” та забезпечувати захист інформації відповідно до Законів України “Про захист персональних даних”, “Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах”.
11.4. Після прийняття вантажу згідно з товарно-транспортною накладною водій (експедитор) підписує всі її примірники.
11.5. У разі використання товарно-транспортної накладної у паперовій формі перший примірник товарно-транспортної накладної залишається у Замовника (вантажовідправника), другий – водій (експедитор) передає вантажоодержувачу, третій примірник, засвідчений підписом вантажоодержувача, передається Перевізнику.
У разі використання е-ТТН Замовник (вантажовідправник) друкує, підписує і надає водію (експедитору Перевізника) в одному примірнику паперову копію е-ТТН, відповідно до вимог Закону України “Про електронні документи та електронний документообіг”, для пред’явлення особам, уповноваженим здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху.
Водій (експедитор Перевізника) ставить свій підпис на паперовій копії е-ТТН про прийняття ним вантажу для перевезення.
11.6. У тих випадках, коли в товарно-транспортній накладній немає можливості зазначити всі найменування вантажу, підготовленого для перевезення, до такої накладної Замовник додає документ довільної форми з обов’язковим зазначенням відомостей про вантаж (графи 1 – 10 товарно-транспортної накладної).
У таких випадках в товарно-транспортній накладній зазначається, що до неї додається як товарний розділ документ у паперовій або електронній формі, без якого товарно-транспортна накладна вважається недійсною і не може використовуватись для розрахунків із Замовником.
11.7. Час прибуття (вибуття) автомобіля для завантаження і розвантаження Замовник зобов’язаний зазначати відповідно до пунктів 8.25, 8.26 глави 8 цих Правил.
11.8. У разі перевантаження вантажу в процесі перевезення на інший автомобіль складається акт довільної форми в паперовій або електронній формі, в якому обов’язково зазначаються:
повне найменування, місцезнаходження (для юридичних осіб) або прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання (для фізичних осіб – підприємців) власника транспортного засобу, який прийняв вантаж;
прізвище, ім’я, по батькові водія, який прийняв вантаж;
реєстраційний номер транспортного засобу Перевізника, який прийняв вантаж;
реєстраційний номер транспортного засобу Перевізника, який здав вантаж.
Акт складається у двох примірниках, які підписують представники (водії) обох Перевізників (по одному для кожного), проставляючи особисті підписи або ЕП.”.
- У главі 15:
1) пункт 15.1 після слів “оформлюються актом” доповнити словами “, що може бути складений у паперовій або електронній формі,”;
2) у пункті 15.6 слово “записується” замінити словом “зазначається”.
- У главі 16:
1) пункт 16.2 викласти в такій редакції:
“16.2. Під час перевезень вантажів автомобільним транспортом право на пред’явлення Перевізнику претензій мають:
а) вантажовідправник або вантажоодержувач – у разі втрати вантажу і за умови подання товарно-транспортної накладної з підписом водія (експедитора Перевізника) про прийняття ним вантажу для перевезення або е-ТТН;
б) вантажоодержувач – у разі недостачі, зіпсуття або ушкодження вантажу і за умови подання товарно-транспортної накладної із відповідними записами або відповідного акта, якщо такий акт складався, або у разі подання е-ТТН, з відповідними записами та/або акта в електронній формі;”;
2) абзац другий пункту 16.10 після слів “належним чином засвідчених копіях” доповнити словами “, крім е-ТТН”.
- Пункт 17.25 глави 17 після слів “засвідчивши її своїм підписом” доповнити словами “(або ЕП у разі оформлення е-ТТН)”.
- У тексті глав 17, 19, 20, 24, 25 слово “виписувати” в усіх відмінках та числах замінити словом “надавати” у відповідних відмінках та числах.
- У додатках до Правил:
1) у пункті 2.3.4 додатка 1 слово “відмічати” замінити словом “зазначати”;
2) додаток 7 до Правил викласти в новій редакції, що додається;
3) у тексті додатків:
літери “М. П.” виключити;
після слова “підпис” доповнити словами “/електронний підпис”.
Директор Департаменту стратегічного розвитку дорожнього ринку та автомобільних перевезень |
В. Сасін |
Додаток 7 до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні (пункт 11.1 глави 11) |
ТОВАРНО-ТРАНСПОРТНА НАКЛАДНА
N _________ “___” ____________ 20__ року
Форма N 1-ТН |
Автомобіль ________________________________ Причіп/напівпричіп _________________________________ Вид перевезень ________________ (марка, модель, тип, реєстраційний номер) (марка, модель, тип, реєстраційний номер)Автомобільний перевізник ______________________________________________________ Водій ________________________________________ (найменування / П. І. Б.) (П. І. Б., номер посвідчення водія)Замовник __________________________________________________________________________________________________________________ (найменування / П. І. Б.)Вантажовідправник __________________________________________________________________________________________________________ (повне найменування, місцезнаходження / П. І. Б., місце проживання) Вантажоодержувач ___________________________________________________________________________________________________________ Пункт навантаження ___________________________________________ Пункт розвантаження ___________________________________________ Усього відпущено на загальну суму ____________________________________________________________, у тому числі ПДВ _________________ Супровідні документи на вантаж _______________________________________________________________________________________________ |
Зворотний бік |
ВІДОМОСТІ ПРО ВАНТАЖ
N з/п |
Найменування вантажу (номер контейнера), у разі перевезення небезпечних вантажів: клас небезпечних речовин, до якого віднесено вантаж | Одиниця виміру | Кількість місць | Ціна без ПДВ за одиницю, грн | Загальна сума з ПДВ, грн | Вид пакування | Документи з вантажем | Маса брутто, т |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
Усього: |
Здав (відповідальна особа вантажовідправника) | Прийняв (відповідальна особа вантажоодержувача) | |
_____________________________________ (П. І. Б., посада, підпис) |
_____________________________________ (П. І. Б., посада, підпис) |
ВАНТАЖНО-РОЗВАНТАЖУВАЛЬНІ ОПЕРАЦІЇ
Операція | Маса брутто, т | Час (год. хв) | Підпис відповідальної особи | ||
прибуття | вибуття | простою | |||
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Навантаження | |||||
Розвантаження |
____________
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua