На які МСФЗ переходити – МСФЗ для малих і середніх підприємств чи на МСФЗ для “дорослих”х
08.11.2021
Мінфін вилучив з НПСБО 1 норму, яка дозволяла застосовувати в Україні не тільки міжнародні стандарти (МСФЗ) для “дорослих”, а також МСФЗ для малих і середніх підприємств (наказом від 09.07.2021 N 385). Нагадаємо, що це окремий стандарт, який дозволяє застосовувати МСФЗ у спрощеному вигляді.
Чи означає це, що МСФЗ для малих і середніх підприємств (далі МСФЗ для МСП) застосовувати тепер заборонено? Ні. Не означає. Поки що.
МСФЗ для МСП за визначенням Закону про бухоблік є міжнародним стандартом фінансової звітності і текст офіційного перекладу МСФЗ для “малих” оприлюднено на сайті Мінфіну.
Відповідно до статті 12-1 Закону про бухоблік, для складання фінзвітності застосовуються міжнародні стандарти, які викладені державною мовою та офіційно оприлюднені на веб-сторінці Мінфіну.
Так чином, щоб остаточно заборонити МСФЗ для МСП, Мінфіну потрібно зробити ще, як мінімум, два кроки:
1) внести відповідні зміни до Закону про бухоблік,
2) вилучити офіційний переклад МСФЗ для МСП з веб-сторінки Мінфіну.
Тому вважаємо що, ті підприємства, які перейшли на облік згідно МСФЗ для МСП можуть продовжувати їх застосовувати, а підприємства, які тільки планують переходити на МСФЗ для МСП ми б не рекомендовали поки що цього робити (до отримання роз’яснень від Мінфіну про можливості подальшого застосування в Україні МСФЗ для МСП).
Але звертаємо увагу, що 28 жовтня 2021 Уряд схвалив зміни до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність». Згідно цього проекту, у разі його прийняття, МСФЗ для МСП тепер не буде вважатися міжнародним стандартом фінансової звітності для цілей їх застосування в Україні. Тому компаніям, які його застосовували, потрібно буде вирішувати, що робити далі, переходити на МСФЗ для “дорослих”, чи знову повертатися на П(С)БО.
Аудитор Серій Гонтаровський
т. (050) 73-73-000, www.auditor.od.ua