Багатоканальний [050] 39-50-416 Контакти
Багатоканальний [050] 39-50-416 Контакти

Нефіксований робочий час – в яких випадках варто застосовувати і які умови?

11.07.2025


B2BConsult – Всеукраїнський онлайн сервіс консультацій з законодавства

 

Останнім часом надходять запити про можливість застосування нефіксованого робочого часу (НРЧ) для працівників, оскільки іноді відсутня постійна завантаженість деяких категорій працівників і підприємство не хоче нести витрати за години чи дні, коли працівник фактично не працює. Враховуючи, що зараз це актуальне питання, то наші фахівці підготували консультацію про основні умови при яких є можливість і сенс застосовувати такий трудовий договір.

 

  1. В яких випадках бажано застосовувати нефіксований робочий час?

 

Коли робота виконується на нерегулярній основі, носить повторюваний, але не постійний характер, з метою оптимізації витрат є сенс перевести працівника на НРЧ або коли відсутня постійна завантаженість працівника.

 

Іноді плутають роботу по цивільно-правовому договору (ЦПД) з договором НРЧ. Звертаємо увагу, що на відміну від ЦПД цей договір є трудовим, отже за працівником зберігаються всі права які є при трудових відносинах. Нагадаємо, що ЦПД з фізособами (не ФОП) укладають зазвичай, коли є виключно разові роботи, які не носять постійного характеру. Тому, якщо робота більш-менш регулярна, то застосовувати ЦПД ми б не рекомендували (в такому випадку краще, щоб роботу виконував або ФОП або працівник по договору з НРЧ).

 

  1. Які умови слід враховувати?

 

При роботі по договору НРЧ підприємство самостійно визначає необхідність та час залучення працівника до роботи, а також її обсяг. Про наявність роботи слід повідомити працівника, а також потрібно погодити з ним режим роботи та тривалість робочого часу.

 

Договір з НРЧ можна укладати усно (оформити тільки наказ) поки діє воєнний стан, але потім тільки у письмовій формі. Його рекомендована форма затверджена наказом Мінекономіки від 26.10.2022 № 4179. Форма не обов’язкова, тому до неї можна добавити або виключити деякі умови (неможна виключати тільки обов’язкові умови).

 

При роботі по НРЧ встановлюються базові дні та години — це інтервали, під час яких підприємство має право вимагати від працівника виконання роботи. Кількість базових днів не може перевищувати 6 днів на тиждень, а кількість базових годин не може перевищувати 40 годин на тиждень.

 

Також є мінімальна тривалість робочого часу працівника з НРЧ протягом місяця – 32 години. Відповідно при відсутності достатньої роботи протягом місяця працівнику потрібно все рівно виплатити кошти за 32 години.

 

Таким чином, підприємство надає та оплачує, а працівник виконує роботу лише за її наявності. При цьому у разі ненадання працівникові протягом місяця роботи, має бути виплачена заробітна плата не менше ніж за 32 години.

 

Слід звернути увагу, що перевести всіх працівників на роботу з НРЧ неможливо, оскільки кількість таких договорів не може перевищувати 10 % загальної кількості трудових договорів. Але якщо ж на підприємстві менше 10 працівників, то можна укласти 1 такий договір.

 

  1. Обов’язкові умови договору з НРЧ.

 

Враховуючи, що такий договір відноситься до трудових, то рекомендуємо при його укладанні дотримуватися мінімальних вимог, встановлених до договору з НРЧ (санкції за порушення при трудових відносинах всім відомі!). Якщо договір в усній формі (поки продовжується воєнний стан), то обов’язкові умови бажано вказати у наказі, який надати працівнику під підпис що він проінформований і згоден з ними.

 

В договорі (чи наказі) про роботу з НРЧ потрібно вказати наступні обов’язкові умови:

 

1) базові дні та години;

2) розмір оплати праці за залучення до роботи поза межами базових днів або годин;

3) спосіб та мінімальний строк повідомлення працівника про початок виконання роботи;

4) спосіб та максимальний строк, протягом якого працівник має повідомити роботодавця про готовність приступити до роботи або про відмову від її виконання.

 

  1. Оплата праці при роботі з НРЧ.

 

А) В межах базових годин / днів.

 

Якщо відпрацював менше ніж 32 години на місяць або зовсім не працював у зв’язку з відсутністю роботи, то за 32 години потрібно оплатити в розмірі, не меншому за розмір зарплати працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, а якщо таких працівників немає на підприємстві, то розрахувати годинну ставку можна виходячи з окладу (місячної ставки) працівника відповідної кваліфікації. У випадку, якщо на підприємстві зовсім відсутні інші працівники з подібною кваліфікацією, то залишається годинну ставку визначити тільки, виходячи з відрядної розцінки самого працівника-відрядника.

 

Якщо відпрацював більше 32 годин на місяць, заробітну плату обчислюємо за фактично відпрацьований час. За відрядної оплати праці виплачуємо зарплату за фактично виконану роботу за встановленими у договорі з НРЧ відрядними розцінками.

 

Б) Понад базових годин / днів.

 

Оплачуємо в розмірі, передбаченому умовами договору з НРЧ в межах норми, а в разі перевищення нормальної тривалості робочого часу — у подвійному розмірі годинної ставки (оскільки це вже надурочна робота). Такої позиції дотримується Мінекономіки у листі від 21.08.2023 № 4706-05/43889-09.

 

  1. Інші питання.

 

Доплата до мінімальної зарплати. Звертаємо увагу, що при виконанні норми праці зарплата не може бути нижчою за розмір мінімалки. Якщо нижче, тоді потрібно виплатити ще доплату до мінімальної зарплати. У випадку, якщо норма не виконана, тоді показник «мінзарплати» розраховуємо пропорційно до виконаної норми праці і порівнюємо його з фактичною зарплатою (якщо фактична менша, тоді здійснюємо доплату).

 

ЄСВ. Відсутня вимога про мінімальний розмір ЄСВ, тому ЄСВ нараховуємо на фактичну базу незалежно від її розміру.

 

 

Аудитор Сергій Гонтаровський

 

Аудиторська фірма «Тріада»
т. (050) 39-50-416, www.auditor.od.ua
Всі права на матеріали, розміщені на auditor.od.ua охороняються відповідно до законодавства України. Дозволяється републікування інформації розміщеної на сайті при дотриманні наступних умов:
1) при публікації на паперових носіях обов'язкове посилання і при цьому вказується текст "Аудиторська фірма Тріада ", www.auditor.od.ua" - як джерело інформації;
2) для Інтернет-ресурсів - гіперпосилання на текст матеріалу, не закритим від індексації пошуковими системами з текстом "Аудиторська фірма Тріада ". Гіперпосилання має бути розміщена поруч з найменуванням матеріалу або відразу після нього.